Co ma dziś robić młody człowiek

Mam poczucie, że większość ludzi w wieku około 20 lat nie ma pomysłu na siebie. Idą na studia, bo tak wypada. Wybierają studia, które nie dają im satysfakcji. Potem się męczą. A czas i życie im ucieka.  

Chodzą na zajęcia żeby tylko zaliczyć. Ważny jest dla nich papierek - licencjat. Wiek 20 lat to jest czas, kiedy młody człowiek jeszcze siebie poznaje, szuka swojej drogi. I dobrze. Tak ma być. Tylko, żeby siebie nie zagubił. 

We wpisie, w którym odpowiadam na 11 osobistych pytań napisałam:

Podążaj za swoim "ja". Jeżeli robi się coś z pasją, to pasja może potem przerodzić się w zawód. Mieć pracę, która jest jednocześnie pasją, to fantastyczna rzecz. Nie idź na studia z rachunkowości, tylko dlatego, że większość twoich znajomych wybrała takie studia a rodzice mówią, że potem będzie praca, w sytuacji, gdy ty nie lubisz liczb. Nie wiesz, jaki wykonać kolejny krok? Poczekaj. Ale aktywnie. Nie przed ekranem laptopa. Poznaj świat, poznaj siebie.

W zeszłym roku córka znajomych zdała maturę. Rodzina zastanawiała się co dalej? Rodzice postanowili, że dziewczyna będzie studiować romanistykę - ponieważ zna dobrze język włoski. W mojej głowie zaczęły kłębić się myśli. Ale co potem? Co po studiach? Czy język włoski to jej pasja, czy tylko go dobrze zna? 

Przez trzy lata do Agatki przychodziły raz w tygodniu wolontariuszki i uczyły ją gry na pianinie. Byłam pod dużym wrażeniem tych dziewczyn. Miały 19 lat. Ukończyły liceum. Przyjechały do Polski w ramach programu European Voluntary Service Erasmus +. Zostały rzucone na głęboką wodę, do kraju całkiem innego niż ich własny. Austriaczka, Francuzka, Niemka. W każdym roku mieliśmy kontakt z inną narodowością. Zaimponowały mi swoją odwagą, chęcią poznania czegoś nowego. Ale zaimponowały mi jeszcze jedną ważną rzeczą. Wiedziały, co będą potem robić. Ale przed kolejnym krokiem w swoim życiu zrobiły sobie przerwę. Jedna z nich chciała pójść na studia z matematyki i zostać nauczycielką matematyki - w jej kraju jest to zawód dobrze płatny, druga chciała założyć restaurację, trzecia chciała otworzyć sklep z odzieżą. 

 

Co mogą poradzić inne osoby? Przeczytajcie. 

 

Agata Gregorkiewicz - trenerka tańca

Gdy skończyłam liceum, czułam presję, że powinnam iść na studia. Myśl o tym, że chciałam zajmować się tańcem była tak irracjonalna, że nie potrafiłam przebić tego głosu. Poszłam na romanistykę i studiowałam 3 lata. Cieszę się z tego kroku, bo dużo się nauczyłam. Ale była to taka zapchaj dziura. Brak wizji. Co potem zrobić? Przez te trzy lata dojrzałam i powstała we mnie determinacja, że chcę tańczyć. Dużo jest ludzi, którzy po skończeniu liceum nie wiedzą co robić. Gdzieś idą - nie wiadomo, po co i na co.

Olga: Dojrzałaś, ale miałaś wewnętrzną odwagę. Bo rzuciłaś studia.pomysł na życie

Tak to było szalone. Odwaga jest istotną kwestią. Mieć marzenia, to jedna rzecz, pójść za marzeniami to druga. Ja mam wsparcie, bo się dużo modlę. To jest dla mnie źródło mocy. Mam zeszycik z pozytywnymi myślami innych ludzi i zerkam tam gdy mam chwile zwątpienia. Jest dużo ludzi, którzy poszli za swoim głosem wewnętrznym i się realizują. Czuję podskórnie, że mój pomysł na życie wypali. Jestem w zgodzie ze swoim ja. Dlatego przy pracy, która jest realizowana z pasją jest  mniejsze prawdopodobieństwo, że się człowiek zniechęci.

 

Natalia Chabowska - trener, coach

Młodzi ludzie powinni mieć dużo doświadczeń. Powinni się pchać w doświadczenia. Nie powinni siedzieć w domu u mamusi. Muszą na przykład jeździć zbierać truskawki do Szwecji, pracować jako wolontariusz i pomagać innym ludziom lub pracować jako wolontariusz w firmie. Dzięki temu poznają siebie, poznają świat, będą mieć więcej systemów odniesień. Będzie im łatwiej wybrać jakąś drogę dla siebie. Nawet jeżeli mieliby co chwilę coś zmieniać, to młodość po to jest.

 

Ten tekst udostępnię studentom. Dlatego Wasza opinia jest bardzo cenna.


Zgadzacie się ze mną, że wielu młodych ludzi nie ma na siebie pomysłu? A co Wy byście im poradzili? Podzielcie się swoim doświadczeniem i przemyśleniami. Jest to niezwykle cenne.


Zaciekawi Was również:

Jak rozwijać kreatywność u dzieci

Super sposób na komunikację z dziećmi

Test na inteligencję pudla

Czytałam Agacie i co się okazało

Zabójczy efekt pierwszego wrażenia

Zdjęcie główne pochodzi ze strony pixabay.com

 

Ja w mediach

          

 

 

 

Olga Komorowska - Bloglovin