Moje sposoby na poczucie pewności siebie

Ja czasami gubię swoją pewność siebie. A wiem, że gdy ktoś jest pewny siebie, jest mu łatwiej w życiu. Sprawdziłam na sobie i na dzieciach, które sposoby są skuteczne na podniesienie swojej pewności siebie.  

Wyobraź sobie sukces

Gdy idę po raz pierwszy na spotkanie, wyobrażam sobie, że mi dobrze pójdzie. Gdy mam poprowadzić całkiem nowy dla siebie wykład albo wystąpić z nową prezentacją, myślę o tym, że mi dobrze pójdzie. Oczywiście myślę i jednocześnie przygotowuję się do tych występów i prezentacji. Moja wyobraźnia nie wystarczy, żebym dobrze wypadła. Ale w momencie, gdy w głowie powstaje obraz: dam radę, dobrze pójdzie, uda mi się, to przygotowuję się z większą energią, z radością. A efektem końcowym jest ciekawa prezentacja. Ale ważniejszym efektem końcowym jest to, że dobrze o sobie pomyślę.

Nasza wyobraźnia ma na nas ogromny wpływ. Gdybym przygotowywała się do wykładu, a z tyłu głowy siedziałby mały Strach i mówił: nie znasz się na tym, źle ci pójdzie, co ty w ogóle robisz?, daj sobie spokój, nie wyjdzie ci, będziesz mówić nudno, nie zainteresujesz ludzi,  to faktycznie taki byłby efekt.

Dlatego myślmy w kategorii sukcesu. Gdy mamy coś załatwić, myślmy, że nam się uda. Wtedy postawa naszego ciała jest inna. Pokazujemy całym ciałem, że jesteśmy osobą, która wie czego chce. Ponieważ myślimy, że nam się uda, szukamy rozwiązania. Nie myślimy o problemach, o wymówkach. Ale dążymy do celu. A nasze "ja" jest ładowane pozytywną energią.

 

Słoik sukcesów pewność siebie

Słoik sukcesów wymyśliłam dla Janka. Zauważyłam, że chłopak gubi gdzieś swoją pewność siebie. Wrzucamy do tego słoika jego sukcesy. I okazało się, że w ciągu dnia, w życiu Janka jest wiele drobnych chwil, która ja uważam za sukces, a Janek nie. Dla Janka sukcesem jest na przykład wygrana jego drużyny w piłce ręcznej.

Słoik zapełnia się sukcesami, tymi większymi, ale również tymi mniejszymi:

Przemogłem się i przestałem stukać książkami, bo przeszkadzało to Agacie. 

Nie chciało mi się iść na aikido, ale się przemogłem i poszedłem.

Miałem dobry humor przy robieniu "pana Stopa" na zajęcia techniki i byłem zaradny.

Dobrze negocjowałem z tatą, żebym mógł grać na komputerze - dobre argumenty, bez negatywnego nastawienia. 

 

Zeszyt dobrych słów

Założyłam dla siebie mały zeszyt, w którym zapisuję pozytywne słowa innych osób na mój temat. Zapisuję to, co ktoś powiedział, co ktoś napisał. To buduje. Gdy wątpię w siebie, otwieram ten zeszyt i od razu czuję się lepiej. Ten mały zeszyt leży na biurku, w widocznym miejscu. I działa jak gdyby ktoś go zaczarował. Nawet, gdy do niego nie zaglądam, to wiem, co w nim napisałam i bije od niego pozytywna energia. 

 

Lajkujmy siebie

To jest chyba najważniejsze. Gdy siebie nie lubimy, nie czujemy się pewnie ze sobą. Rano mówię dzień dobry i uśmiecham się serdecznie do siebie. Gdy spojrzę na siebie przed wyjściem do pracy, mówię : jest ok. Lubię spędzać ze sobą czas. Wiem, że nie jestem perfekcyjna. Wad mam strasznie dużo. Ale z niektórymi staram się walczyć, niektóre będą razem ze mną do końca życia i je zaakceptowałam. 

 

Ubierz się

Ubierz się w strój, który doda Ci pewności siebie. Ja na wykład nie pójdę w dżinsach i podkoszulce. Obowiązkowo założę marynarkę. Strój dodaje mi powagi. Strój nas zmienia. Inaczej zachowuję się, gdy mam na sobie płaszcz, czarne, eleganckie spodnie i marynarkę, a inaczej, gdy wkładam sportowe buty i kurtkę z kapturem. Oczywiście nie każdy nosi marynarkę. Zwróćcie uwagę, że w jednym ubraniu poczujecie się lepiej niż w innym. Dostosujcie ubiór do okoliczności, do tego jak się czujecie. Jednego dnia będzie to sukienka, innego legginsy. 

 

Wyjdź ze strefy komfortu

W sytuacji, gdy przełamiemy swoje obawy i dokonamy czegoś, na czym nam zależy, nasza pewność siebie na tym skorzysta. Poniżej jest bardzo ładny film o pokonywaniu własnych strachów (znalazłam go na FB dzięki Wojtkowi Brzostowskiemu).

 

 


Te sposoby działają. Wypróbowane są na mnie i na dzieciach. A jakie Wy macie sposoby na pewność siebie?  


Przeczytajcie również:

Moje sposoby, żeby dobrze wypaść

 

Zabójczy efekt pierwszego wrażenia

pierwsze wrażenie

zdjęcie ściany: www.pixabay.pl

Ja w mediach

          

 

 

 

Olga Komorowska - Bloglovin