Zwolnili z pracy, i co teraz? Sprawdź

Dziś jest niewiele zawodów, które dają spokojną, pewną i dożywotnią pracę. Praktycznie każdy z nas musi się liczyć z tym, że pewnego dnia dostanie kartkę papieru z nagłówkiem wypowiedzenie. 

 Jest to cios. Dla niektórych osób porażka. Strach. Co teraz?

Człowiek boi się zmiany. A teraz musi wyjść z własnej strefy komfortu. W głowie przelatują myśli: jak szukać pracy? Co robić? Co robić?

Ale może się okazać, że to, co w pierwszej chwili wydawało się ciosem, przytłoczyło, poraziło, będzie motorem do pozytywnych zmian w naszym życiu (więcej na ten temat w moim artykule: Lekcja szczęścia według Srikumar Rao). 

Poniżej lista moich porad na ten trudny okres: 

Jeżeli w okresie wypowiedzenia się rozchorujesz, to wypłatę zasiłku chorobowego będzie kontynuował ZUS, gdy okres wypowiedzenia się skończy. Jednak wysokość zasiłku w tym okresie nie będzie wyższa niż 80% przeciętnego wynagrodzenia w Polsce. Zasiłek chorobowy przysługuje przez okres 6 m-cy, łącznie z okresem wypłaty świadczenia w okresie wypowiedzenia. 

Zarejestruj się w portalach z ofertami pracy. Przykładowym portalem jest pracuj.pl. Otrzymasz na emaila spersonalizowane oferty pracy, które będą odpowiadały twoim wymaganiom i doświadczeniu zawodowemu. Przez ten portal wysyła się dokumenty aplikacyjne. 

Napisz CV i list motywacyjny. Pamiętaj jednak, żeby nie wysyłać do firm tego samego listu motywacyjnego. List musi odpowiadać na treść oferty. W CV wstaw zdjęcie dobrej jakości. Jeżeli nie masz zdjęcia od ramion w górę, zrób zdjęcia u fotografa. Koniecznie! Nie żałuj pieniędzy i czasu. W dzisiejszych czasach przemawia obraz. 

Wysyłaj oferty. I nie poddawaj się. Ktoś kiedyś powiedział, że szukanie pracy to jest ciężka praca. Trzeba wysłać wiele ofert. Trzeba być aktywnym. Ja, 15 lat temu, szukałam pracy w Poznaniu. Wysłałam 100 ofert. Odpowiedź otrzymałam z dwóch firm. 

Na tym etapie warto się zastanowić jaką pensja nas satysfakcjonuje. Gdy wysyłamy oferty pracy przez portale, bardzo często musimy podać nasze oczekiwania płacowe. Gdy będą za wysokie, nie dostaniemy propozycji spotkania. 

Nie przegap czasu. Czas pędzi. Niestety. Nie wolno usiąść i nic nie robić, bo zanim się obejrzysz minie rok twojego życia. 

Rozgłoś informację, że szukasz pracy wśród znajomych. Niektórym osobom może być ciężko się przyznać, że właśnie stracili pracę. Ale żeby znaleźć pracę, trzeba rozesłać "wici". Wszędzie. A może któryś ze znajomych będzie miała ciekawą propozycję? A może ktoś usłyszy o ciekawej propozycji pracy i Tobie przekaże?

Zapisz się w Urzędzie Pracy. Jeszcze do niedawna byłam negatywnie nastawione do tej instytucji.  Ale ostatnio moja znajoma skorzystała z bardzo ciekawego szkolenia przeprowadzonego w urzędzie pracy, a potem szybko zatrudniła się w firmie. której ofertę pracy dostała właśnie z urzędu pracy. Dodatkowo w urzędzie można skorzystać z dofinansowania na budowanie swojego biznesu. 

Poszukaj szkoleń i możliwości dofinansowania. Przejrzyj stronę parp.gov.pl. Zajrzyj na stronę wojewódzkiego urzędu pracy. Poszukaj organizacji, które organizują ciekawe szkolenia z funduszy UE.  

Zapisz się do grup. Niestety nie spotkałam się z grupą dla mężczyzn. Natomiast jeżeli chodzi o kobiety, to jest tych grup bardzo dużo. Trzeba przeszukać Internet i wpisać hasła typu: przedsiębiorcze kobiety. Są to miejsca, w których można znaleźć inspirację, wsparcie, szkolenia. 

Daj sobie czas. Może nadszedł ten moment, żeby wyjechać i poznać świat? Może to jest ten moment, żeby zapisać się na tygodniowy kurs z języka angielskiego w Anglii? Może jest to ta chwila, żeby usiąść i zastanowić się nad swoim życiem? A może nadszedł czas, żeby lepiej siebie poznać i zmienić swoje życie, spełnić swoje marzenie? 

Biegaj, ćwicz. Musisz rozładować napięcie i stres. Musisz nabrać siły. 

 

 


Jestem ciekawa Waszych opinii w tym temacie. Co byście poradzili osobie, która właśnie straciła pracę? Co byście poradzili osobie, która straciła pół roku temu pracę i nie może sobie z tym poradzić?

Jeżeli uznaliście mój wpis za ciekawy i inspirujący, pchnijcie go dalej w świat.


Te wpisy mogą Was również zaciekawić:

Moje sposoby na poczucie pewności siebie 

5 sposobów na szczęście

Kreatywność w biznesie

Lekcja szczęścia według Srikumar Rao

Od zawodówki do przedsiębiorcy

 

Ja w mediach

          

 

 

 

Olga Komorowska - Bloglovin