Dobra książka

Ktoś kiedyś powiedział: Czytanie to najtańszy sposób na podróżowanie. Nie tylko po kontynentach ale i w czasie.

 

Poniżej moje propozycje książek do czytania

w czasy Wikingów.Elżbieta Cherezińska "Ja jestem Halderd"  -  Autorka przedstawiła z wyczuciem ducha tamtych czasów. Czytałam i jednocześnie >widziałam i czułam świat Wikingów. Halderd jest silną kobietą, która żyje wśród mężnych wojów, nie kocha swojego męża, ma synów, zostaje wdową u władzy.

na początek XVIII wiekuEwa Stachniak "Katarzyna Wielka. Gra o władzę" - Katarzyny Wielkiej nie trzeba przedstawiać, ale książka Ewy Stachniak opisuje historie romansów i intryg na dworze carskim z punktu widzenia dworskiej zauszniczki Katarzyny: Była chłodna wrześniowa noc. Nie mogąc opanować rosnącego niepokoju, wstałam i rozsunęłam zasłony. Przez szparę zobaczyłam oświetlone blaskiem księżyca konary dębu kołyszące się na wietrze. Książkę czyta się bardzo dobrze. Wciąga.  

oraz w I połowę XX wieku. Theresa Revay "Biała wilczyca" - Książka opowiada o życiu Kseni - Rosjanki, która przeżywa rosyjską rewolucję, ucieka z malutkim bratem za granicę. Bardzo wyraziście opisany jest Paryż okresu międzywojennego oraz Berlin i narastający koszmar hitleryzmu. Ksenia musi walczyć o siebie i o brata. Wspaniała lektura na długie jesienne wieczory. 


biała wilczyca

 

William Kamkwamba, Bryan Mealer "O chłopcu, który ujarzmił wiatr"

Jest to historia 13 letniego chłopca. Pomimo pustego żołądka i słońca wypalającego ostatnie źdźbła trawy nie poddaje się i walczy z przeciwnościami losu. Do dyspozycji ma swoją ciekawość świata, książkę z biblioteki, śmietniki i złomowiska. William dzięki harcie swojego ducha, rozpoczął studia, jego wynalazki można znaleźć wśród ekspozycji muzeum w Chicago. Jest to również książka o kreatywności i o nie poddawaniu się pomimo przeciwności losu. 

  

Rick Riordan "Złodziej pioruna" cz. 1 Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy dobra książka

Jest to książka, która tak wciągnęła mojego syna, że czytał jeszcze o 23:30. Gdy skończył pierwszy tom, pojechaliśmy na rowerach do sklepu po kolejne części, bo Janek wysłał sygnał S.O.S - nie mam co czytać. Czyli książka, która łamie stereotyp, że dziś dzieci nie czytają.

 

Katarzyna Kołczewska "Kto jak nie ja?"kołczewska

Książkę Katarzyny Kołczewskiej pożyczyłam z biblioteki. Bez przekonania. Ktoś ją właśnie oddał, miała zniszczone brzegi. Zaczęłam czytać. I przepadłam. Książka "wciska w fotel". Jest bardzo dobrze napisana. Miejscami cyniczna, miejscami zabawna, czasami wzruszająca. Historia jest o miłości. Trudnej miłości. Kobieta po pięćdziesiątce, alkoholiczka, egzystuje.. Pewnego dnia zaczyna opiekować się trzyletnią dziewczynką. Wbrew sobie, bez instrukcji obsługi dziecka. Dziecko rośnie, dojrzewa. Kobieta walczy z systemem, ze sobą. Czy zda egzamin z macierzyństwa? Czy dziecko zda egzamin z dojrzałości?

chłopiec z latawcemKhaled Hosseini "Chłopiec z latawcem"

Książka pochłania. Całkowicie. Gdy czytałam historię afgańskiego chłopca, nie liczyły się dla mnie moje dzieci i psy. Koleżanka również zniknęła dla świata. Moja mama przypaliła zupę. Książka napisana jest wciągającym językiem. Autor opisuje trudną relację między synem i ojcem oraz przyjaźń dwóch afgańskich chłopców, pochodzących z rożnych sfer, na tle życia w Afganistanie przed i po wojnie. Khaled Hosseini w przejmujący sposób przedstawia tragiczną w skutkach sytuację, która zmienia życie chłopców. Wyrzuty sumienia towarzyszą głównemu bohaterowi przez dalsze jego życie. Pewnego dnia dzwoni telefon. Rozmowa spowoduje kolejny zwrot w jego życiu. W jakim celu główny bohater wróci do Afganistanu, w którym rządy sprawują Talibowie? 

 

Philip Kerr "Blady przestępca"Kerr

Doskonały kryminał! Taki jak lubię. Jest cyniczny inspektor, morderstwo i śledztwo. Akcja powieści toczy się w Berlinie, przed II Wojną Światową. Inspektor jest zmuszony współpracować z nazistami. Okres, w którym dzieje się akcja dodaje książce atrakcyjności. Książka napisana jest stylem, który wciąga.

„W domu. Krótka historia rzeczy codziennego użytku” Bill Bryson, 

Jest to książka historyczna, opisująca życie codzienne naszych przodków: jak jedli, jak pracowali, jak dbali o higienę, jak leczyli, jakie przeżywali dobra książkakatastrofy życiowe. Jest to podróż po wszystkich pomieszczeniach domu – od piwnicy aż po strych. Z każdym z tych pomieszczeń związane są inne opowieści.
Podążmy za autorem książki do pomywalni i spiżarni. W tej części poznamy pracę, znaczenie i życie służby domowej. Dowiemy się o pracy na przykład praczki, czyli osoby, która znajdowała się na samym dole w hierarchii służby domowej. Jej praca była bardzo ciężka. W dużym domu personel pralni miał do prania sześćset, a nawet siedemset ubrań, ręczników i poszew tygodniowo.
Gdy przeniesiemy się do pokoju dziecinnego przeczytamy o pracy i życiu dzieci. Dowiemy się na przykład, że praca kominiarczyków była ciężka, a ich życie krótkie.
Książkę czyta się bardzo dobrze, pomimo, że dotyczy codziennych spraw. Wybierałam pomieszczenie, czyli temat, na który w danym momencie miałam ochotę i zagłębiałam się w lekturę. Tą książką się delektowałam.

co czytać

„Tulipanowy wirus” Danielle Hermans 2015,

Jest to kryminał. Akcja książki dzieje się zarówno w czasach współczesnych jak i w XVII wieku.
Ujął mnie styl pisania Danielle Hermans: „Kiedy znowu na niego spojrzała, zalało go słońce. Promienie przedostały się przez szpary w żaluzjach i oświetlały srebrną klamrę jego buta. – O mój Boże, panie Winckel! – wyszeptała – cóż oni z panem zrobili?” (s.8)< Czytałam zdania i jednocześnie widziałam wyraźnie całą scenę, jakbym oglądała film. Danielle Hermans akcję powieści opiera na pierwszym kryzysie ekonomicznym, czyli pęknięciu bańki spekulacyjnej związanej z cebulkami tulipanów w Holandii w XVII wieku. Dzięki temu opisowi łatwiej jest zrozumieć zachodzące dziś procesy i związany z tym współczesny kryzys kredytowy. Jest to wartość dodana tej pozycji książkowej.

 

„Następna rzecz na liście” Jill Smolinski, literatura kobiec

Powieść z zakresu literatury kobiecej. Lekka, dowcipna i przyjemna. Główna bohaterka powieści czuje się winna śmierci młodej kobiety. Chce, jako zadośćuczynienie, zrealizować jej kolejne plany życiowe. Z listy skreśla punkt po punkcie, przez co jej własne życie ulega dużym zmianom. Jest to dobra książka na wakacje.

„Magia słów” Joanna Wrycz-Bekier 2014, magia pisania

Jest to poradnik. Książka obowiązkowa dla wszystkich, którzy cokolwiek piszą. Wiem w tej chwili jak ożywiać tekst, jak eksponować ważne rzeczy, które słowa to śmieci, co to jest wampir energetyczny. Zdobyłam ciekawą i nową dla mnie wiedzę. Teraz muszę tę wiedzę zastosować w praktyce. A to nie będzie łatwe. Do książki będę wracać i to często. Autorka książki prowadzi blog o pisaniu. Można znaleźć dużo ciekawych informacji. Warto zajrzeć: BLOG Poradnik Pisania  

Na koniec parę słów o mnie i książkach

Dawno, dawno temu, gdy byłam małą dziewczynką, półki w księgarniach nie były zapełnione książkami jak dzisiaj. W tym czasie jeździłam z mamą do zaprzyjaźnionej księgarni. Nie kupowałyśmy książek, które stały na półkach. Wchodziłyśmy na zaplecze i tam spośród, leżących jedna na drugiej, książek wybierałyśmy te, które nam się podobały. Mogłam każdą książkę wziąć do ręki, dotknąć, obejrzeć, przeczytać fragment.
W mieszkaniu mam dziś swoją biblioteczkę. Ustawiam na niej książki, które zrobiły na mnie duże wrażenie, do których będę chciała wrócić. Książki, które kupiłam i przeczytałam bez żadnych szczególnych emocji, oddaję do biblioteki. Zdarza się też sytuacja odwrotna. Pożyczę książkę z biblioteki i tak bardzo mi się spodoba, że ją kupuję i dostawiam do mojego zbioru.
Książki stoją na półkach w szeregu, jedna obok drugiej. Grube, cienkie, w różnych kolorach. Lubię na nie patrzeć. Dają mi wewnętrzny spokój.

 

Ja w mediach

          

 

 

 

Olga Komorowska - Bloglovin