Dario!!!! Wróć!!!!!!

Po kilku pierwszych spokojnych dniach na spacerze, mój kochany pudel pokazał na co go stać.

Drogą w parku jechał rowerzysta. Dario wystartował za nim jak torpeda. Nic się nie liczyło. Ani Zulus, ani jego pani. Mój pies myślał tylko o jednym – ucieka mu zwierzyna i trzeba ją dogonić!

Moje wołania nic nie dawały. Dario dogonił rower, obiegł go dookoła i zadowolony z siebie wrócił do mnie. Ja najchętniej powiedziałabym mu co o tym myślę. Stres przeżyłam ogromny. Przestraszyłam się, że coś mu się stanie, że w ogóle nie wróci. Ale wzięłam pod uwagę historię, którą opisałam w artykule Wróć! kurwa wróć! i gdy Dario do mnie przybiegł pochwaliłam go, że wrócił i dałam mu smakołyk. Pies dostał ode mnie przekaz: wróciłem – pani się cieszy, dobrze zrobiłem – dostałem nagrodę

Sprawę z rowerem muszę załatwić w inny sposób.

Kolejny spacer, kolejna pogoń za rowerem. Potem za wozem straży miejskiej, który wolno jechał w parku. Dario dwa razy obiegł ich samochód. Mnie nogi się ugięły. Co teraz? Ale w samochodzie jechał ktoś bardzo ludzki. Zatrzymał samochód i czekał aż pies da spokój. 

Problem był taki, że Dario jeszcze nie nauczył się wracać do mnie na każde zawołanie, nie miał zaprogramowanego powrotu na gwizdek. A kolejnym problemem było to, że miał zakodowaną pogoń za poruszającym się obiektem – o określonej prędkości (nie gonił za idącym człowiekiem i nie chciał gonić szybko jadących po ulicy samochodów).
Ktoś mi powiedział, że w takiej sytuacji powinnam chodzić z Dario tylko na smyczy. Nie! Pies musi się wybiegać. Nie możemy być ze sobą związani na każdym spacerze! Coś trzeba zrobić.

Zastosowałam metodę – odwracanie uwagi. Stanęłam z nim przy ścieżce rowerowej i gdy zbliżał się rower dawałam mu smakołyk. Początkowo Dario napinał mięśnie, nawet podrywał się, żeby pobiec za rowerem. Gdy się poderwał mówiłam: nie!, gdy był spokojniejszy mówiłam: dobrze i dawałam mu smakołyk.

Czy to zadziałało?

Cdn.

Autor zdjęcia: http://pixabay.com/pl/triathalon-zawodnik-na-rowerze-618750/

Ja w mediach

          

 

 

 

Olga Komorowska - Bloglovin