Agresja - dlaczego jest jej tyle w nas

Obejrzałam film w reżyserii Clinta Eastwooda: Doskonały świat. Przekaz filmu jest jednoznaczny: świat pełen jest agresji.  

Cevin Costner gra w filmie przestępcę (Butch), który uciekł z więzienia. Na skutek zbiegu wydarzeń porywa chłopca jako zakładnika. Powoli go poznajemy i aż chcielibyśmy powiedzieć, wow - to byłby dobry ojciec dla dziecka. Jednak szybko zmienimy zdanie. W momencie, gdy Butch (Kevin Costner) widzi osobę, która zachowuje się agresywnie wobec dzieci, włącza mu się tryb obrońcy słabszego. Na murzyńskiej farmie, gdy ojciec bije w głowę swojego syna, Costner wpada w szał. Do tego stopnia jest zaślepiony swoimi uczuciami, że taśmą zakleja usta dziecku, babci i ojcu. Ojca związuje sznurem, a babcię i dziecko obwiązuje dookoła taśmą. Nie mają dla niego znaczenia prośby babci, płacz dziecka i strach w oczach ojca. Chce zabić.

Dlaczego Butch (Cevin Costner) stał się takim człowiekiem? Z filmu dowiadujemy się, że urodził się w burdelu, ojca praktycznie nie widział, matka się zabiła, a on na skutek przestępstwa trafił na 4 lata do poprawczaka.  

Czy takie dzieciństwo ma wpływ na człowieka? Jestem przekonana, że tak.

Oczywiście nie każdy człowiek, który urodzi się w burdelu, będzie zabijał innych ludzi. 

 

Czym jest agresja? Jest jedną z naszych emocji. Wyrażamy przez nią gniew, złość, bunt i protest.

 

Agresja ma różne oblicza. Agresywne może być spojrzenie, dotyk, słowo. 

Mały Krzyś uszczypnął swoją siostrę i uderzył mamę w rękę. Zygmunt uderzył swoją żonę w twarz. Aśka krzyczała do swojej koleżanki: Idiotko jedna! (A potem trochę dosadniej się do nie odezwała). Ilona popatrzyła na męża z odrazą, a potem trzasnęła za sobą drzwiami od pokoju. 

Podałam tu wymyślone przykłady. Ale kiedyś byłam świadkiem takiej rozmowy rodziców z córką przez telefon:

Mama: masz wrócić o 17. Nie, o 17. Zdążysz zrobić lekcje. Bądź o 17. 
W tym momencie tata wziął do ręki telefon i mówi:
Co ci matka powiedziała? Masz być o 17! Jeżeli nie, to ci włosy z głowy powyrywam! Ty Gówniaro! 

 

Jaka jest przyczyna agresji? Tych przyczyn na pewno jest wiele. Ale moim zdaniem do najważniejszych należą:

 

1. Poczucie frustracji. Spowodowane jest najczęściej tym, że przez dłuższy czas nie możemy zrealizować naszej wewnętrznej potrzeby. Na skutek tego budzi się w nas złość, która wyzwala agresję. Przypomnij sobie sytuację, gdy coś bardzo chciałaś/chciałeś, ale nie mogłas/mogłeś tego dostać. Na pewno rozsadzały Ciebie w tym momencie uczucia złości, żalu, niespełnienia. Potem te uczucia wyładowujemy na osobach stojących w kolejce do kasy, na innych kierowcach, na członkach rodziny.  

2. Wzorce zachowań. Jak będzie się zachowywać dziecko, gdy jest szarpane, bite, wyśmiewane? Gdy widzi, agresję wobec innych członków rodziny? Są dwie opcje: albo będzie cichutką myszką albo będzie przejawiać agresywne zachowania wobec innych. Wzorców zachowań nie czerpiemy wyłącznie z domu. Również media pokazują nam, jak się zachowują osoby publiczne. Tu najczęściej spotykamy się z agresją słowną. Ale pamiętajmy, że to również jest agresja

3. Zachowanie drugiego człowieka wobec nas. Niejedna historia rodzinna, w której mąż dręczył swoją żonę, kończyła się tym, że w końcu żona nie wytrzymała i wylała talerz zupy na głowę męża (to ta łagodniejsza opcja) lub wbiła nóż w męża (to opcja hard).  W Ełku właściciel punktu z kebabem zabił młodego mężczyznę, dźgając go nożem. Nie zrobił tego, bo miał taki kaprys. Z tego co czytałam, młodzi ludzie nachodzili jego bar i w końcu nie wytrzymał. Co oczywiście nie tłumaczy zabójstwa. 

4. Choroba psychiczna.

5. Zmęczenie - gdy jesteśmy niewyspani i przemęczeni, stajemy się bardziej drażliwi, mamy mniej cierpliwości, więcej rzeczy nas denerwuje. Zwróć uwagę, jak się szybko się denerwujesz, gdy masz za sobą nieprzespaną noc. 

 

Słyszeliście o tragedii, która wydarzyła się kilka lat temu na Politechnice Gdańskiej? Student postanowił zabić wykładowcę i na uczelnię wszedł z siekierą. Z kolei w Ełku właściciel punktu z kebabem zabił młodego mężczyznę, dźgając go nożem. To są głośne sprawy. Ale ile agresji jest obok nas, za ścianą u sąsiadów, wśród dzieci na podwórku, czy w skole. 

W agresji najgorsze jest to, że działa jak wirus. Jest zaraźliwa. Ktoś coś tobie, to ty jemu, czyli jak mówi przysłowie: oko za oko, ząb za ząb. Szczególnie można to zauważyć wśród mężczyzn. Mam wrażenie, że rzadko odpuszczają sobie nawzajem. Kierowca wobec kierowcy. Sąsiad wobec sąsiada. (Tu niech mnie poprawi męska płeć, jeżeli się mylę :-).

W dzisiejszych czasach jest "cool", gdy jesteś młody, bogaty, odnoszący sukcesy, przebojowy, a przeciętność jest mało popularna. Jesteśmy pod presją gonienia za ciągle uciekającym "króliczkiem". Czujemy się zfrustrowani. A to jest już pierwszy krok do agresji. 

 

Film, o którym pisałam powyżej, polecam. Tu obejrzyjcie trailer. 

 

 

Temat agresji wobec drugiego człowieka bardzo mnie ostatnio interesuje. Napisz proszę, z jakimi spotkałeś się agrsywnymi zachowaniami. Jakie widzisz przyczyny agresji ludzi wobec siebie, przyczyny agresji wśród dzieci? Słyszałam opinię, że kobiety są bardziej agresywne niż mężczyźni - zgadzasz się z nią?

I pchnij dalej wpis, jeżeli uważasz, że temat jest ważny. 

 

Pozdrawiam serdecznie i życzę, żeby kolejne dni były radosne, miłe i pełne fantastycznych przeżyć.

 

Na głównym zdjęciu są moje dwie koleżanki. Nie kłóciły się :-). Ale aparat akurat wychwycił je w takich pozach, że zdjęcie pasowało do wpisu.

 

A jeżeli chcesz więcej poczytać, to proponuję Ci jeszcze takie wpisy:

 

 

 Ta zła matka - czy taka faktycznie zła? 

Jak rozwijać kreatywność u dzieci? - moje sposoby

 Czasami ciężko jest być tatą

 

 OK Olga Komorowska

 

Ja w mediach

          

 

 

 

Olga Komorowska - Bloglovin