Jaka jest różnica między słowem dobrze a yes

Czy wiesz jak duże znaczenie może mieć zmiana słowa? Jedno i drugie słowo to pochwała. Gdy zamieniłam jedno słowo na drugie, świat obedience otworzył się przed nami. 

Dostaliśmy z Dario zadanie na zajęciach obedience.

Na ziemi leży miska, ja stoję. W ręku mam jedzenie. Pies myśli. Co też ode mnie tym razem chcą?

Usiądę. Nie, to nie o to chodzi. Kółeczko? Nie, pani nie dała nagrody. Hm, coś tu leży. Powącham. O dostałem smakołyk! Takie proste? No to jeszcze raz powącham. Jest! Super! Prościzna! Hejże, a teraz nie dostałem smaczka? Przecież powąchałem! No dobra, to teraz inna zabawa?
Dario dostał nagrodę gdy tylko wszedł przednimi łapkami na miskę.
Kolejny etap. Dario stoi na misce, ja robię krok dookoła miski, Dario dostaje nagrodę gdy tylko poruszy tylnymi łapkami.
Etap trzeci. Dario stoi na misce, ja robię krok dookoła miski, Dario dostaje nagrodę gdy jego tylne łapki przesuną jego zadek w moją stronę. Ja ruch, on ruch.


Następny etap.: Ja tylko tupię nogami, natomiast Dario ma przesunąć zadek w moją stronę robiąc krok w bok.
Celem zadania jest to, żeby pies poczuł, że ma zadek i tylne nogi i nauczył się przesuwać tylną częścią swojego ciała. Na koniec ma przystawić swój zadek blisko mojej nogi.
Gdy Dario robił co miał robić chwaliłam go: dobrze! I dawałam smakołyk.
Chodziliśmy sobie wokół miski. Ja krok, Dario krok, ja mniejszy krok, Dario mniejszy krok. Ja tup tup, Dario tup tup. Pięknie mnie naśladował, tylko, że robił niezgodnie z instrukcją.
Instrukcja mówi: ja tup, tup, Dario krok. I w ten sposób pies zbliża się coraz bardziej do mojej nogi.
Nie mogliśmy przeskoczyć tego etapu.


Lekcja u Asi Hewelt:
Pochwałę dobrze! mówimy w różnych sytuacjach, często nie związanych z ćwiczeniem. Asia stosuje pochwałę yes! To znaczy: robisz dobrze, rób tak dalej.
No to spróbujmy.
Dario stoi łapkami na misce. Ja krok, Dario krok. Yes! Ja krok, Dario krok Yes! Ja tup tup, Dario krok. Yes! Ja tup tup, Dario krok. Yes! I Dario stoi przy mojej nodze, przyklejony.
Proste?
Proste :-)


Jestem ciekawa, jakie wy mieliście doświadczenie w połączeniu pies i słowo :-)


Ja w mediach

          

 

 

 

Olga Komorowska - Bloglovin