Niezbędna informacja o komunikacji między ludźmi

Dlaczego ludzie mają problemy w komunikacji między sobą? Wcale nie dlatego, że mężczyźni są z Marsa, a kobiety z Wenus. Ostatnio dokonałam odkrycia. Chodzi o dominację jednej z naszych półkul mózgowych.

Różne nasze części mózgu są odpowiedzialne za przetwarzanie różnych informacji. Mamy dwie półkule w mózgu: lewą i prawą. Badania dowodzą, że każda z naszych półkul odpowiada za inne rzeczy. Żeby łatwiej było zrozumieć jak to działa, przygotowałam ręcznie dla was grafikę. 

Jakie to ma przełożenie na naszą komunikację?

Brałam udział ostatnio w ciekawym ćwiczeniu. Osoba z sali (prawopółkulowiec) miała stanąć przed nami, skupić się i w ciągu 40 sekund wyjaśnić nam co to jest smok wawelski. Brzmiało to tak: Jest to zielony potwór, z wielkimi zębiskami, śmierdzi mu z paszczy. Mieszka w jamie. Ale warto zrobić sobie z nim zdjęcie, bo jest to unikatowe stworzenie. Nigdzie indziej takiego smoka nie znajdziecie. I tak przez 40 sekund. Takie samo zadanie miał lewopółkulowiec (nie słyszał wcześniej wypowiedzi poprzedniej osoby). Stanął przed nami, zaczerpnął powietrza i powiedziałJest to coś czego nie ma. I... skończył mówić. 

Ja już wcześniej wiedziałam, że nasze półkule w mózgu odpowiadają za coś innego. Ale na tym przykładzie uświadomiłam sobie, jaki to ma ogromny wpływ na spostrzeganie świata, na sposób rozwiązywania zadań!

I życie stało się prostsze :-). Jeżeli np. żona, która jest prawopółkulowcem opowiada mężowi, który jest lewopółkulowcem o swoich kwiatkach na balkonie, zachwyca się ich delikatnością i kolorem, a mąż odpowie: no, tak, ładne, to znaczy, że dużo powiedział w temacie i żona nie musi czuć się urażona jego brakiem zainteresowania. :-)

Jeszcze dodatkowe ciekawostki:

W tym ćwiczeniu był wprowadzony element stresu, ponieważ podczas stresu przejmuje nad nami kontrolę dominująca półkula. 

Poziom współdziałania obu półkul może być wyrównany. U mnie po zrobieniu testu okazało się, że nie mam dominującej półkuli. Teoretycznie powinnam dogadać się z każdym. Uff. Ulżyło mi. 

Można też nauczyć się mocniej wykorzystywać słabszą półkulę. Na przykład wykładowca na uniwersytecie wykorzystuje swoją lewą półkulę na konferencjach i przy pisaniu artykułów. Ale musi pobudzić swoją prawą półkulę, żeby zajęcia, które prowadzi dla studentów zainteresowały słuchaczy. Bo jeżeli podczas wykładu wykorzysta jedynie swoją lewą półkulę, to studenci zasną. 

A co wy sądzicie o przyczynach trudności w komunikacji między ludźmi? 

 

Przeczytajcie również:

O kompetencji XXI wieku - Kreatywność, gdzie się zapodziałaś?

O super zasadzie komunikacji 

Tu ciekawy artykuł na blogu Michała Pasterskiego: Emocje i prawa półkula

zdjęcie główne z pixabay/Geralt

Ja w mediach

          

 

 

 

Olga Komorowska - Bloglovin