4 proste sposoby na pobudzenie naszej kreatywności

W ramach Ekonomicznego Uniwersytetu Dziecięcego prowadziłam wykład dla rodziców o kreatywności. Kreatywność jest bardzo ważną umiejętnością w dzisiejszych czasach. Niestety my dorośli nie jesteśmy tak kreatywni jak nasze dzieci. 

Jeżeli nie czytaliście mojego poprzedniego wpisu o kreatywności to zapraszam na lekcję Kena Robinsona:   Czego nauczył mnie Ken Robinson o kreatywności

Mam dla Was dobrą i złą wiadomość.

Zła jest taka, że w ramach dorastania i stawania się osobą dorosłą gubimy naszą kreatywność.  

Dobra zaś jest taka, że możemy kreatywność na nowo u nas pobudzić. Jest na to kilka sposobów. Oto one (sprawdzone i przetestowane):

 

Zmiana przyzwyczajeń

 

Gdy codziennie dojeżdżamy do pracy, jedziemy tą samą drogą. Jesteśmy do niej przyzwyczajeni. Znamy każdy zakręt. Znamy znaki drogowe. Wiemy kiedy mamy pierwszeństwo. W takiej sytuacji przestajemy się koncentrować na szczegółach, mózg się wyłącza.

STOP przyzwyczajeniom! 

Pojedźmy do pracy inną drogą. Zaskoczmy nasz mózg. On to lubi.

Przyjrzyjmy się innym naszym przyzwyczajeniom i zmieńmy je. Chociaż raz. Spróbujmy. Będziecie zaskoczeni efektami! 

 

Mapa myśli  

 

Jeżeli nie wiecie co to jest mapa myśli zajrzyjcie na stronę: poradnikpisania.pl. Na stronie statystyczny.pl zobaczycie zastosowanie mapy myśli w ...statystyce. Podaję również stronę poświęconą wyłącznie tworzeniu map myśli.  

Mapa myśli nie sprawdziła się w moim przypadku jako narzędzie do robienia notatek np. z książki. Jednak jest genialna jeżeli chodzi o kreowanie nowych pomysłów. W momencie, gdy od jednego słowa zapisanego na kartce, rysuję odgałęzienia z kolejnymi słowami, a potem od tych słów, kolejne, to sama nie mogę uwierzyć jaka jestem kreatywna. Spróbujcie! Naprawdę warto. 

 

Płynące myśli

 

To było w czasie, gdy jeszcze nie miałam telefonu z Androidem i nie klikałam przyciskami, żeby mieć ciągłe zajęcie. 

 

kreatywność

 

Jechałam pociągiem. Zmęczyłam się czytaniem książki. Zaczęłam patrzeć za okno, na szybko przesuwający się krajobraz. Kłosy zboża, zniszczony dom, drzewa w lesie, kobieta na rowerze. Po chwili moje myśli zaczęły płynąć swoim torem. Miałam wrażenie, że nie myślę o niczym, że mam pustkę w głowie. Gdy nagle .... EUREKA! No przecież właśnie wpadłam na fantastyczny pomysł na projekt! Szybko zapisałam swoją myśl, żeby mi nie uciekła. 

Nasz mózg ciągle pracuje. W tle przerabia różne informacje. Gdy pozwoliłam swoim myślom swobodnie płynąć, nagle pojawił się rewelacyjny pomysł. 

Ostatnio taki stan miałam przy....prasowaniu. W domu było cicho. Psy spały, dzieci w szkole, mąż w pracy. Zazwyczaj, gdy prasuję włączam telewizor. W tym dniu chciałam mieć ciszę i spokój. Zaczęłam prasować. Wzięłam koszulkę, ruch ręką, złożyłam koszulkę, ruch ręką, odłożyłam koszulkę. Wzięłam ściereczkę, ruch ręką, złożyłam ściereczkę, ruch ręką, odłożyłam ściereczkę. Wpadłam w trans, ruchy się powtarzały. Nie myślałam o niczym. I nagle... EUREKA! Wpadł mi do głowy pomysł  na ciekawy artykuł na bloga. Ta nagła myśl mnie poraziła. Machnęłam żelazkiem w taki sposób, że gorąca podstawa minęła moją dłoń w odległości 3 mm. 

Pozwólmy naszym myślom swobodnie płynąć. Nie zajmujmy ciągle naszego mózgu. 

 

Zabawa w detektywa

 

Gdy czekam np. na tramwaj, to zamieniam się w detektywa. Obserwuję ludzi i się zastanawiam, w jakim są nastroju, gdzie byli, dokąd idą, czy mają dzieci, czy mają psy. Jest to zabawa. Ale uprzyjemnia mi czas. Uczę się patrzeć na ludzi. Uczę się dostrzegać szczegóły. A mój mózg pracuje, w dodatku dobrze się przy tym bawi. 

 

 mapa myśli

 

A jakie Wy macie pomysły na pobudzenie kreatywności u siebie? 

 

Warto zobaczyć:

klosinski.net Blog, na którym znajdziecie informacje  o kreatywności

Z których ciekawych aplikacji w telefonie korzystam.

Co musisz wiedzieć o komunikacji między ludźmi

Wróć! kurwa wróć! - tu nie zdradzę, co się pod tym tytułem kryje

 

No to pa!

OK! Olga Komorowska

Ja w mediach

          

 

 

 

Olga Komorowska - Bloglovin