Jak to jest możliwe zespół Downa, pianino i nuty

Gdy Agata miała 6 lat, zapisałam ją na naukę gry na pianinie. Gdy miała 7 lat kupiliśmy pianino. Nie zastanawialiśmy się, czy Agata da radę. 

Początki 

Pianino potraktowaliśmy jako formę rehabilitacji, ćwiczenia słuchu, ćwiczenia palców. Przez pierwsze miesiące nikt nie używał pianina. Agata nie potrafiła uczyć się sama. A my nie byliśmy w stanie jej pomóc - nie potrafimy grać.
Przez pierwsze lata nauki, Agata uczyła się raz w tygodniu u pani Barbary Milewskiej. 

zespół Downa

Wolontariuszki

Nadszedł czas, że otrzymaliśmy wsparcie z ECEKON-u (Europejskie Centrum Edukacji Kulturalnej Osób Niepełnosprawnych). ECEKON przez kolejne trzy lata kierował do nas wolontariuszki, które przyjechały do Polski w ramach projektu funansowanego z funduszy Unii Europejskiej. Raz w tygodniu Agata ćwiczyła z najpierw z Marią - dziewczyną z Niemiec, w kolejnym roku z Cecil - dziewczyną z Francji, w trzecim roku z Tiną - dziewczyną z Austrii. Było to bardzo ciekawe doświadczenie. I dla nas i dla Agaty. Dziewczyny na początku nie mówiły po polsku - a Agata musiała się z nimi porozumieć.

Jak jest teraz?

Obecnie (od dwóch lat) Agata chodzi na zajęcia do pani Barbary dwa razy w tygodniu. W domu do tej pory grała około 15 minut kilka razy w tygodniu. Musiałam ją motywować na różne sposoby, żeby zaczęła grać. Ale po swoim sukcesie na konkursie Agata ma wewnętrzną motywację. Wystarczy tylko, że szepnę jedno słowo: pianino. Agata jest już na takim etapie nauki, że potrafi sama się uczyć. 

Czy Agata zna nuty? 

zespół Downa

Agata potrafi grać z nut. Popatrz na zdjęcia obok. Pani Barbara robi na nutach notatki. Notatki pomagają Agacie w nauce.

Janek - brat Agaty też gra na pianinie, ale nie zna jeszcze nut. Czasami woła Agatę, żeby mu pokazała, w ktorym miejscu ma zacząć grać. 

Agata, gdzie mam zacząć?

No przecież to jest sol, tu postaw palec.

Obejrzyj film z ćwiczeń w domu. Na filmie widać, że Agata czyta z nut.

Jak ocenia pani Barbara Milewska Agatę?

Agata zaskakuje mnie zawsze na lekcji. Nie wiedziałam, że tak lekko i przyjemnie może przebiegać praca z dzieckiem z deficytami. Agata wyciąga wnioski, słucha, współpracuje i realizuje w praktyce nowo poznane rzeczy. Wybiega naprzód ze swoim myśleniem. Kiedy uczę ją czegoś nowego, to potem w sytuacji, gdy ja jeszcze nie zacznę czegoś tłumaczyć, Agata mówi: to znam. Polecam każdemu takiego ucznia. Jestem zachwycona!

Dyplom z wyróżnieniem z konkursu stoi dostojnie na pianinie. Agata gra i dumnie na niego spogląda. 

Należą się ogromne podziękowania babci Teresie, bez której pomocy byłoby nam bardzo trudno. Babcia dzielnie, od kilku lat , jeździ z Agatą dwa razy w tygodniu na zajęcia. 

Co to jest ECEKON?

ECEKON jest to miejsce, gdzie wspaniali ludzie uczą dzieci, młodzież i dorosłych z niepełnosprawnością gry na różnych instrumentach. Jest to miejsce, gdzie panuje ciepła i przyjazna atmosfera. 

ECEKON na Youtube -  tu znajdziesz filmy z działalności ECEKON-u i występów uczniów. 

ECEKON strona - tu znajdziesz informacje o ECEKONIE i znaczeniu kultury dla osób niepełnosprawnych i dla ich rodzin. 

WIĘCEJ O AGACIE: 


Wielki sukces Agaty

dziecko niepełnosprawne 

Czytałam Agacie i co się okazało?  

Co postanowiłam wobec Agaty 12 lat temu?

 

Ja w mediach

          

 

 

 

Olga Komorowska - Bloglovin