Pod ławeczką jest najlepiej

Gdy Agata była małą dziewczynką i słyszała głośne dźwięki, zatykała uszy, chowała się, uciekała. Być może takie dźwięki ją męczyły. Może się ich bała? Dziś pójdzie na koncert i do teatru. Bez lęku, bez stresu. 

Specjaliści mi mówili, że dzieci z zespołem Downa tak mają. Są nadwrażliwe na hałas. Jakaś rada? Żadnej.

Stosowaliśmy metodę małych kroczków.

W teatrze, gdy Agata zatykała uszy i chciała uciekać, wychodziliśmy z sali. Ale nie szliśmy do domu. Uczestniczyliśmy dalej w przedstawieniu, ale po drugiej stronie drzwi. Dochodziły do nas przytłumione dźwięki. Potem siadaliśmy w ostatnim rzędzie. Mówiliśmy: zostaniemy tu, daleko od hałasu. Tonem spokojnym, ale stanowczym. Posłuchaj co słyszysz. Jak myślisz co się dzieje? W miarę postępów siadaliśmy coraz bliżej sceny.

W Teatrze Leśnym byliśmy na koncercie osób z niepełnosprawnością. Zespół wybijał afrykańskie rytmy. Agata zatkała uszy i schowała się pod ławkę. Wyciągnęłam ją i posadziłam sobie na kolanach. Zaczęła się wyrywać. Chciała znów wejść pod ławkę. Powiedziałam: poczekaj, posłuchaj. Słyszysz te bębny? To małpki grają. Wołają wszystkich na spotkanie do lasu. Słyszysz? Teraz słonie biegną na spotkanie. O! wąż syczy. Też chciałby wziąć udział w zabawie. A teraz? Co to może być? Jak myślisz? Ptaki tańczą i się cieszą. Teraz wszyscy się cieszą, grają, tańczą i śpiewają.

Kojarzyłam dźwięk z czymś znanym Agacie. Mówiłam, że te dźwięki coś znaczą. Oswajałam ją z dźwiękami.

Agata zaczęła mnie słuchać, przestała się wyrywać. Napięcie w jej ciele ustąpiło. Zaczęła wykazywać zainteresowanie.

Na koniec koncertu Agata tańczyła przy głośniku. Tańczyła przy tak głośnej muzyce, że aż mi było nieprzyjemnie. Na niej muzyka, która dobywała się z dużego pudła nie robiła już żadnego wrażenia.

 


 Czytaj również

zmiana w życiu o 180 stopni - Od korporacji do spółdzielni socjalnej

macierzyństwo inne niż w reklamie- Inny wymiar macierzyństwa

o kobiecie pełnej pasji Krav maga, muzyka i śpiew

 

Ja w mediach

          

 

 

 

Olga Komorowska - Bloglovin