6 mało znanych ciekawostek o psach

Przygotowałam dla was ciekawostki o psach, których nie znacie. Zaskoczę was.

1. Co ma wspólnego dąb, przemysł i pies?

Mieszkańcy Wielkiej Brytanii zużywali dawniej bardzo duże ilości dębów do budowy domów i statków. Dębinę wykorzystywali również w przemyśle między innymi skórzanym. Do garbowania skór zwierząt używali mieszanki przygotowanej z psich odchodów i kory dębu.

(na podstawie: B. Bryson W domu. Krótka historia rzeczy codziennego użytku, str. 221).

2. Co ma wspólnego pies, Hiszpan i Indianin?

To zestawienie oznaczało wyrok śmierci. Podczas drugiej wyprawy do Ameryki, Kolumb wziął ze sobą psy gończe. Hiszpanie wykorzystywali je najpierw na Jamajce, potem na Haiti następnie na Kubie. Do czego? Do tropienia Indian. Do ich mordowania. Psy zagryzały tubylców. Miały również pozwolenie na rozszarpywanie ludzkich ciał i żywienie się ludzkim mięsem. 
Tradycja szczucia psów na Indian była potem kontynuowana na murzyńskich niewolnikach. 
(na podstawie: E. Oeser Człowiek i pies. Historia przyjaźni str. 110-116)

pudel3. Czy w Niemczech jest dużo psów?

Analizując dane liczbowe odnosi się wrażenie, że pies nie jest popularnym zwierzęciem w Niemczech. Jedynie 8,9% gospodarstw domowych posiada psa, czyli w mniej niż co dziesiątym gospodarstwie jest pies. Dla porównania, we Francji odsetek ten wynosi 38% gospodarstw. Gdy porównamy Niemców z Polakami, to wyniki pokazują, że na 100 mieszkańców, w Niemczech przypada 8,4 psa, natomiast w Polsce ponad dwa razy więcej - 19,2 psa.

(na podstawie: Heimtierstudie „Wirtschaftsfaktor Heimtierhaltung“ Zur wirtschaftlichen Bedeutung der Heimtierhaltung in Deutschland Prof. Dr. Renate Ohr, Universität Göttingen* November 2014)

4. Jaka rasa jest najbardziej popularna w Niemczech?

Na podstawie ilości urodzonych szczeniaków w roku 2013, portal Statista określił, że rasą, która zdominowała wszystkie inne pod kątem ilości urodzonych szczeniaków jest owczarek niemiecki. W 2013r. urodziło się 11 092 psów tej rasy. Na drugim miejscu był jamnik - 5 607 szczeniaków. Pudel zajął miejsce szóste z liczbą szczeniaków 1 777.
(http://de.statista.com/statistik/daten/studie/29273/umfrage/hundezucht-beliebteste-hunderassen-in-deutschland/)

5. Dzień psa w Niemczech.
Verein fur das Deutsche Hundewesen (VDH) ustalił, że 6-7 lipca 2015 będą dniami psa obchodzonymi w całych Niemczech. W tych dniach przedstawione będzie znaczenie psa w społeczeństwie, zaprezentowane będą psie sporty i zasady wychowania psa.
(na podstawie: http://www.tag-des-hundes.de/home/)

6. Rekord Guinessa
Najstarszy pies na świecie miał 29 lat i 5 miesięcy. Był to australijski Cattledog, który się urodził w 1910 roku i zmarł w 1939.
http://www.kirasoftware.com/Rekorde_aus_der_Hundewelt.php

flat

Obuchem w łeb - czyli moje pierwsze spotkanie z Dario

Jak Dario uczył się bawić - Dario i zabawa

O moim dziadku i o tym co zrobił swojemu psu - Antoni co zrobiłeś swojemu psu 

Zdjęcie na samej górze: fotolia.pl

 

Ja w mediach

          

 

 

 

Olga Komorowska - Bloglovin