5 niesamowitych faktów kryminalistyki

Byłam na spotkaniu związanym z kryminalistyką. Zebrałam dla was ciekawe informacje. Czy wiecie dlaczego, gdy śpicie, mucha lata koło Waszej twarzy? Znacie ścierwicę mięsówkę?

Profiler policyjny

Bogdan LachInaczej psycholog policyjny. Postać ta występuje w wielu kryminałach. Nie jest to jednak jedynie wymysł wyobraźni ich autorów. Profiler tworzy psychologiczny portret przestępcy. Wykorzystuje do tego zostawione przez sprawcę ślady zachowania przed zbrodnią, w trakcie zbrodni oraz po zbrodni. Profiler obserwuje miejsce zdarzenia, czyta akta sprawy, zastanawia się w jaki sposób opisać sprawcę. Miałam przyjemność rozmawiać z polskim profilerem Bogdanem Lachem. Okazało się, że niezbędnym narzędziem w ręku profilera jest statystyka - przedmiot tak nielubiany przez studentów. 

Mucha Muchówka

Podam inne nazwy, które określają tę muchę i już będziecie wiedzieć czym ona się zajmuje: padlinówka cesarska, gnojka wytrwała, ścierwica mięsówka, odchodnica pastwiskowa. Brrr.

W okresie od kwietnia do początku października, w ciągu 1,5 godziny od zgonu, właśnie ta mucha zjawi się przy martwym ciele. Złoży jaja. W jednym pakiecie 6000 sztuk. Z jaj oczywiście wylęgną się larwy. Larwy odżywiają się i rosną. Dzięki temu są doskonałym źródłem wiedzy dla kryminologa o czasie, który upłynął od zgonu. Kryminolog bierze pod uwagę długość larwy. Ponieważ po odnalezieniu zwłok trzeba zatrzymać wzrost larwy, technik zalewa larwy wrzątkiem. Następne je przecedza i zanurza w 95% spirytusie. Larwy zabezpieczone w słoiku znajdują się na zdjęciu poniżej. 

Teraz pytanie, dlaczego mucha lata koło waszej twarzy, gdy śpicie? Sprawdza, czy jesteście żywi. Jeżeli okaże się, że nie, to mucha skieruje się do waszych naturalnych otworów ciała. I zrobi to, co musi, żeby przedłużyć swój gatunek.  

Skaner 3D

Skaner skanuje całe miejsce zdarzenia. Przeczytajcie artykuł o wykorzystaniu skanera 3D w oględzinach miejsca zdarzenia - zawiera ciekawy opis zasady skanowania oraz zdjęcia.   

Działy kryminalistyki

Kryminalistyka rozwija się bardzo intensywnie. Technik, który pojawia się na miejscu zbrodni powinien znać się na wszystkim. On zabezpiecza ślady. Natomiast przy dalszej analizie dowodów i śladów pracują już specjaliści. Poniżej wypisałam wybrane działy kryminalistyki. 

Daktyloskopia jest działem zajmującym się badaniem odcisków. W kryminalistyce odcisk palca jest szerszy niż w bazach związanych z wydawaniem paszportu - palec obtacza się również po bokach. Baza odcisków zawiera również odcisk dłoni.

Pod koniec XIXw sir Francis Galton opracował metodę klasyfikacji odcisków palców. Francis Galton jest ciekawą osobą. Miał bardzo wiele zainteresowań. Był podróżnikiem, statystykiem, przyrodnikiem, wynalazcą, lekarzem.

Mechanoskopia jest działem, który szuka odpowiedzi na pytanie, jakim narzędziem została zamordowana osoba.

Entomoskopia jest działem wykorzystującym do pomocy owady.  Dzięki tym małym żyjątkom specjaliści określają czas zgonu. Dzięki odchodom tych małych żyjątek specjaliści określają DNA ofiary i udowodniają sprawcy, że zbrodnię dokonał w swoim mieszkaniu (pomimo braku znalezienia ciała).   

Grafologia  jest to dział badający pismo. I uwaga również graffiti na murze. W malunkach na ścianach zostawiamy ślad własnego pisma. Grafolog jest w stanie porównać nasze pismo z malunkiem na ścianie i określić, czy to faktycznie my malowaliśmy.   

Antroposkopia - dział zajmujący się odtwarzaniem twarzy zarówno jako portretu pamięciowego jak również głowy w 3D. Przykładem takiej rekonstrukcji jest odtworzenie twarzy Mikołaja Kopernika - więcej na ten temat

 7 złotych pytań kryminalistyki

Co się wydarzyło? Gdzie doszło do zdarzenia? Kiedy doszło do zdarzenia? W jaki sposób doszło do zdarzenia? Czym posługiwał się sprawca? Dlaczego tak postąpił? Kto był uczestnikiem zdarzenia?

O kryminalistyce opowiadali:

pod. Leszek Koźmiński - polonista z wykształcenia, policjant z zawodu, grafolog, autor bloga o książkach kryminalnych blog.kryminalnapila.pl, link do ciekawego artykuł o dokumencie jako śladzie kryminalistycznym (ze zdjęciami)

asp. szt. Paweł Leśniewski - technik kryminalistyki, pasjonat entomologii i wykładowca w Szkole Policji w Pile - link do wykładu o powieszeniach

 

Znacie jakieś ciekawostki odnośnie kryminologii? Coś was zaskoczyło w pracy policjanta kryminalnego?

 

Przeczytaj również:

Jatka w bagażniku - czyli o syzyfowej pracy w szkoleniu psa. 

Pomóżże człowieku! - o tym, że mamy problem z pomaganiem innym osobom.

Antoni, co zrobiłeś swojemu psu? - no właśnie co?

Dlaczego nie należy mieć psa? - tekst może dziwny, bo ja mam aż dwa psy :-)

Ja w mediach

          

 

 

 

Olga Komorowska - Bloglovin