Edukacja

Jak wspierać dziecko w szkole

wsparcie w szkole

Szkoła to nauka. Ale również kontakty z nauczycielami, z kolegami i koleżankami. A te kontakty nie zawsze są łatwe. 

Szkoła to jest miejsce, gdzie dzieci spędzają dużą część swojego dnia. Stają przed różnymi wyzwaniami. Uczą się nie tylko historii i matematyki, ale również samego życia i zasad współżycia. Jako dorośli możemy pomóc im w poruszaniu się w szkolnym świecie. 

Szybko interweniować

Janek przez trzy lata chodził do szkoły pod domem babci. Była to mała szkoła. Jego klasa była niewielka - 17 uczniów. Z jednej strony super - bo taką klasę łatwo jest przypilnować, z drugiej strony fatalnie, bo w klasie było tylko czterech chłopców.

Za mało, żeby nawiązały się przyjaźnie.

Dominik był chłopcem, który chciał podporządkować sobie kolegów. A Janek nie chciał działać pod czyimś wpływem. Dominik najpierw kazał przynieść Jankowi pieniądze. Na szczęście Janek zapytał mnie, czy to jest w porządku. Powiedziałam, że nie. Nie zaniósł Dominikowi pieniędzy, a ja zapewniłam, że ma moje wsparcie niezależnie co się wydarzy. Kolejny krok Dominika, to było poniżenie Janka. Rzucał z kolegami koszulkę Janka z wf i Janek nie był w stanie jej odebrać. Gdy tylko Janek nam to opowiedział, zadzwoniliśmy do mamy Dominika, a w szkole porozmawialiśmy z nauczycielem. Janek wiedział, że pomogliśmy rozwiązać konflikt. W szkole również była szybka reakcja - rozmowy z chłopcami, zajęcia integracyjne. Pomogło. 

 

Inspirować i zaciekawiać wiedzą

Żeby dziecko chciało się uczyć, musi mieć motywację. To oczywiście mogą być oceny albo renoma w klasie. Ale dla mnie najważniejszą rzeczą jest ciekawość świata. Jeżeli dziecko czymś się interesuje, to łatwiej mu będzie wiedza wchodziła do głowy i chętniej będzie sięgało po podręczniki. 

Dlatego wykorzystuję różne sytuacje do nauki.

Gdy jesteśmy gdzieś na wakacjach sprawdzam, czy w pobliżu jest ciekawe muzeum. Uwielbiam muzea etnograficzne, gdzie można obejrzeć jak kiedyś żyli ludzie. W tej chwili w muzeach przewodnicy naprawdę się starają przy oprowadzaniu wycieczek. 

Zadaję różne pytania. Na przykład, czy człowiek zawsze korzystał z soli? 

Na historii Janek zaczął uczyć się o Piastach, to mówię o! mój ulubiony okres w historii. Pokaż, co tam masz, może sama dowiem się czegoś ciekawego.  

Akceptować wybory dziecka i samemu podpowiadać

Dzieci powoli uczą się samych siebie i odkrywają co sprawia im przyjemność. 

Janek chodził na początku na zajęcia karate. Nie podobały mu się. Ok. Ale poszukaliśmy innych zajęć, które nauczyłyby go technik walki i samoobrony. Zapisaliśmy go na aikido i okazało się, że Janek pokochał te zajęcia. Być może również dlatego, że w szkole już kilka razy przydały mu się techniki których się tam nauczył. Niestety. 

Janek zaskoczył nas również swoim zaangażowaniem w lekcje śpiewu. Zaczął chodzić, przy okazji tego, że Agata rozpoczęła naukę śpiewu. Myślałam, że pójdzie na dwie lekcje, a rozpoczął teraz drugi rok. 


Nie myśleć za dziecko

Mamo, przyniesiesz mi zeszyt do matematyki, bo zapomniałem? Niestety nie. 

Jestem wredna? Nie. Uczę Janka samodyscypliny i odpowiedzialności za to, co zrobi. Dostanie np. Trudno. Następnym razem musi się lepiej spakować. 

Chociaż przyznam się, że raz zaniosłam Jankowi drugie śniadanie do szkoły. Janek jest w klasie sportowej i musi się dobrze odżywiać, więc gdy zobaczyłam kanapki w kuchni na stole, stwierdziłam, że zrobię wyjątek. Ale zrobiłam to w taki sposób, że więcej Janek nie zapomniał śniadania. Poszłam na przerwie, z daleka zawołałam Janka i krzyknęłam, że zapomniał drugiego śniadania. To było wredne, ale zrobiłam to z czystą premedytacją. Powiedziałam potem Jankowi, że jeżeli zapomni następnym razem kanapek do szkoły, to znowu opiekuńcza mama przyjdzie do szkoły. 


Nie krytykować nauczyciela przy dziecku

Niestety często słyszę, gdy rodzice wypowiadają się negatywnie na temat nauczyciela i szkoły przy dziecku. Oczywiście nie każdy nauczyciel jest idealny, ale przy dziecku powinniśmy uważać na słowa. Stwierdzenie: co za durny nauczyciel! albo Kretyn, po prostu kretyn! pokazują dziecku, że nie musi się liczyć z tym co mówi nauczyciel. Nauczyciel przestaje być autorytetem. Moim zdaniem lepiej jest powiedzieć: Pójdę i porozmawiam z nauczycielem. Wyjaśnię. I potem często się okazuje, że wystarczy porozmawiać i sytuacja jest wyjaśniona. 


Nie kupować zeszytów z tekstami demotywującymi

Takie zeszyty, jak na zdjęciu poniżej, widziałam w Empiku. Dla dziecka, które uczy się w gimnazjum albo w liceum, takie teksty mogą wydać się dowcipne. Ale według mnie młodsze dziecko weźmie sobie do serca, to co jest zapisane i będzie miało świetne wytłumaczenie na swoją niechęć do nauki. Podobno jest też tak, że gdy mówimy sobie kilkanaście razy jakieś zdanie, to zaczynamy w to wierzyć. Być może taki tekst na okładce, który dziecko czyta kilka razy w tygodniu, utrwali się i dziecko w nie uwierzy. 


Rozmawiać o narkotykach, wykorzystywaniu, przemocy

Ja rozmawiam z dziećmi na te tematy Czytam im różne opowiadania, historie. Odpowiadam na pytania, nawet te trudne. Na przykład ostatnio Janek mnie zapytał, czy próbowałam kiedyś narkotyków.

 

Niestety te zjawiska występują w szkołach. Nauczył mnie tego Dominik, kolega z Janka klasy. Dzieci o wielu rzeczach nam nie mówią, co nie znaczy, że nie widzą, że im się nie zdarzają przykrości. Lepiej opowiedzieć, wyczulić i przedyskutować zanim dojdzie do pewnych zdarzeń. 

Mieliśmy kiedyś okazję zobaczyć młodego chłopaka, który leżał półprzytomny na ławce. Obok stali bezradni koledzy, a żwirową alejką wciskając pedał gazu jechał ojciec chłopaka. Wykorzystałam tę scenę do porozmawiania o narkotykach i ich skutkach. Była to bardzo dobra okazja, do omówienia tego trudnego zagadnienia, ponieważ dzieci widziały bezradność, strach i niemoc. 

nauka w szkole
Źródło zdjęcia: fotolia.pl
© 2017 Newskit. All Rights Reserved.Design & Development by Joomshaper

Szukaj