Edukacja

Klasa sportowa - czy to był dobry wybór dla Janka?

klasa sportowa

Janek w tym roku rozpoczął naukę w klasie sportowej. Nauczycielka Janka z poprzedniej szkoły powiedziała, żeby mu tego nie robić. Minęło 9 miesięcy. Czas na podsumowanie. 


Janek trenuje piłkę ręczną. Ma 2 godziny wf dziennie. W wakacje jedzie na tygodniowy obóz sportowy. W piątej klasie zajęcia będzie zaczynał o 7 rano. W piątki, niezależnie od pogody, dzieci trenują na dworze. 

 

Czy to była dobra decyzja? Zdecydowanie tak. Poniżej wypisuję plusy - jak na razie minusów nie widzę. No, może poza jednym. Od września będę musiała wcześniej wstawać, ponieważ Janek będzie chodził do szkoły na siódmą rano.

 

1. Kondycja i mięśnie - W tym podpunkcie nie będę się rozpisywać. Wiadomo przecież, że sport jest każdemu potrzebny.

 

2. Zdrowe nawyki - Janek może pić wodę o smaku wody. Dzieciom nie wolno kupować chipsów i innych zapychaczy.

Jeżeli przez kilka lat dzieci będą przechodzić takie "pranie mózgu", to myślę, że w wieku "dojrzałym" ich podejście do słodkości i podobnych zapychaczy będzie inne niż na przykład ja mam. Chociaż Janek w domu jeszcze nie respektuje w 100% zasad - zje czekoladę, cukierki i ciasto. 

Zdrowe nawyki nie dotyczą tylko odżywiania się.

Do zdrowych nawyków należy wewnętrzna dyscyplina. W piątej klasie Janek będzie wstawał chwilę po szóstej, żeby zdążyć na trening, teraz wstaje o 7:15.

W dzieciach budowana jest świadomość pracy. Muszą ciężko i systematycznie pracować, żeby osiągnąć sukces. 

 

3. RelacjeW klasie jest 33 uczniów, w tym 15 chłopców. Jest to na tyle duża grupa, że każdy chłopiec/dziewczynka znajdzie sobie przyjaciela/przyjaciółkę.

Przed Świętami 14 dzieci z klasy Janka poszło do pizzerii. Zrzucili się na pizzę i sok. Zaskoczyli mnie. Podziwiam ich organizację i chęć spotkania się po szkole, w tak licznej grupie. 

Dzieci podczas treningów uczą się współpracy ze sobą, z trenerem. Wspierają się nawzajem. Muszą stanowić jeden zgrany zespół. 

Janek któregoś dnia mnie zapytał, jak to jest, że jego klasa jest taka zgrana, a inne nie. Moim zdaniem dlatego, że działają drużynowo podczas treningów, w szatni mają okazję do rozmawiania, podczas gdy w tym samym czasie dzieci z innych klas patrzą w ekran komórki i czas spędzają samotnie. 

 

4. Czas po szkoleCo robią dzieci z klasy sportowej po szkole? Grają. Ale nie na komputerze, tylko w piłkę nożną. Nikt im nie każe. Mają ruch i sport we krwi. Lubią być aktywni.

Z przyjemnością patrzę przez okno na czterech chłopców, którzy zamiast do domu idą na boisko. 

 

5. Poziom naukiKlasa Janka jest liczna. Dzieci są pełne energii. Dlatego też, do klasy sportowej dobrani są nauczyciele, którzy poradzą sobie z taką gromadką. Są to nauczyciele, którzy przekażą wiedzę skutecznie. Dzieci wyjeżdżają często na zawody. Jednego dnia chłopcy, innego dnia dziewczyny. Dlatego nauczyciele muszą być elastyczni. Oceniam z perspektywy tych 9 miesięcy, że poziom nauki w klasie Janka jest na wysokim poziomie. 

 

6. Porażka - Pogodzenie się z porażką nie jest łatwą sprawą. Wolimy zwyciężać, być na piedestale. Ponieważ w sporcie dzieci często mają do czynienia z porażką, uczą się, jak sobie z tym radzić. Przegraliśmy? No, dobra. Zastanówmy się teraz co zrobić, żeby następnym razem odnieść poprawić swój wynik. 

 

7. Używki/narkotykiW tym temacie nie mam jeszcze doświadczenia, ale wydaje mi się, że nie będę borykać się z tym problemem. Dzieci mają narzucony cel, mają wyznaczone zajęcie, wpajane są im zdrowe nawyki. Może ktoś z Was, coś wie na ten temat? 

 

8. Praca w biznesie. - Leszek Czarnecki w swojej książce "Biznes po prostu"  napisał: Lata treningu kształtują w młodych ludziach cechy, które są wymarzone dla przyszłego przedsiębiorcy" . Znany przedsiębiorca uważa, że gdy ktoś uprawiał jakąkolwiek dyscyplinę sportową, to ma już na starcie trzy razy większą szansę na odniesienie sukcesu w biznesie. 

 

9. Budowa ciała - ćwiczenia sportowe kształtują sylwetkę. Już widzę po Janku efekty sportu. Ostatnio rozrósł się z barkach, ma silne plecy i brzuch. 

 

Nauczycielka, która odradzała nam decyzję o klasie sportowej dla Janka była jednocześnie z-cą dyrektora w szkole. W dzieciństwie uprawiała czynnie sport. Z perspektywy czasu oceniła, że nie jest to dobry wybór dla dziecka. Jednak jest osobą bardzo zorganizowaną, osiągnęła sukces zawodowy. Przypuszczam, że duże znaczenie miała jej edukacja sportowa, pomimo, że niejednokrotnie było jej ciężko. 

 

P.S.

Wieczorem dałam ten wpis na stronę, a rano następnego dnia Janek mnie zapytał, z uśmiechem na twarzy: Ciekawe, o której będziemy wstawać w wakacje na obozie? O 5 rano? (na obozie weekendowym wstawali o 6:30).

Hmm. czyta mojego bloga? 

 

© 2017 Newskit. All Rights Reserved.Design & Development by Joomshaper

Szukaj