Migawki

Wyluzuj - mówi pies

psi język

Spieszę się do pracy. Zulus pobiegł zwiedzać okolicę. Wołam go, a on łobuz jeden, patrzy na mnie i wącha kwiatki! No nie! Ja się przecież spieszę! Czy ten cholerny pies tego nie rozumie?


 Zulus dawaj! Pospiesz się! A Zulus wolnym krokiem, jakby miał lat 15 a nie 7 idzie w moim kierunku. No i o co chodzi? Przecież patrząc na niego w takim momencie można dostać ścisku szczęki ze złości, ślinotoku itp. A chodzi tylko i wyłącznie o to, że Zulus wyczuł moje zdenerwowanie i chciał mnie uspokoić. W języku psim spowolnione zachowanie i wolniejsze ruchy mają wyciszyć tę drugą stronę, bardziej nerwową. Tylko póki się o tym nie dowiedziałam traktowałam jego zachowanie całkiem inaczej. I efekt był całkiem inny od zamierzonego.  

 

Wzięłam zwierzaki do parku na spacer, aparat do kieszeni. Chciałam zrobić portretowe zdjęcia do bloga i na facebooka. Hm, ale moje towarzystwo miało całkiem inną koncepcję na spędzenie czasu. Zulus siad! Dario siad! Psy usiadły, ale zanim wyjęłam aparat, Dario się położył, a Zulus wstał. Chłopaki siad! Usiadły. Ale tym razem Dario odwrócił głowę do tyłu, a Zulus zniżył łeb w dół. No nie, zdjęcie do kitu! Dario siad tu, Zulus siad tu! Pamiętałam, że dobra atmosfera to podstawa robienia zdjęcia psom. Ale chyba nie do końca potrafiłam ukryć swoje zdenerwowanie. Dario się oblizał. Głodny? Zulus zaczął ziewać. Zmęczony? Nie, w tej sytuacji pies nie był głodny i nie był zmęczony. Tłumaczę na język ludzki. Oblizanie: wyluzuj! Ziewanie: wyluzuj! No dobrze, wyluzuję. Chłopaki! Wolne! Biegać! Zdjęcie będzie kiedy indziej. 

 

Mój syn mnie któregoś razu zapytał: Mamo a jak gadają ze sobą psy? Mową ciała.

Lubię patrzeć na zachowanie psów i zgadywać co też teraz pies powiedział. Polecam książkę Turid Rugaas "Sygnały uspokajające. Jak psy unikają konfliktów". Książka cieniutka, do pochłonięcia w jeden wieczór. A jak mi pomogła w zrozumieniu zachowania psa! 

  

Wczoraj Janek mnie zapytał: Mamo, a co znaczy, gdy Dario odwrócił głowę? Moim zdaniem nie podoba mu się, co z nim robisz. Acha, no to przestanę. 

© 2017 Newskit. All Rights Reserved.Design & Development by Joomshaper

Szukaj