Migawki

Wciąganie świata nosem

jaki pies
Węch jest najważniejszym zmysłem u psa. Nos psa drga i wciąga zapachy, żeby poznać cały świat. U człowieka jest inaczej. Najważniejszy dla nas jest wzrok.

Idę z psami na spacer. Uchylam drzwi wejściowe do klatki. Ja obserwuję, czy coś mnie nie zaskoczy np. kot w krzakach, za którym pobiegnie Dario. A psy poznają świat. Ich nosy zaczynają drgać. Wciągają zapachy, sprawdzają co wydarzyło się nowego od ich ostatniego spaceru. Otwieram szerzej drzwi, mogę już spokojnie wyjść. Psy nie będą szaleć, zaspokoiły pierwszą ciekawość.

Dario spotyka nowego psa w parku. Gdy do siebie się zbliżą, obwąchują sobie zad. Szukają odpowiedzi na pytania: Kim jesteś? Gdzie byłeś? Ja gdy spotkam kogoś nowego, patrzę, podaję rękę. Zadaję pytanie: Co robisz? Gdzie mieszkasz?

Jestem na spacerze z psami. Przed nami pagórek. Zza pagórka dobiegają dźwięki. Dzieci się śmieją, pies szczeka, dorosły woła. Zulus zatrzymał się, podnosi nos do góry, wciąga powietrze i zbiera informacje o tym co się dzieje po drugiej stronie (Zulus w tej akcji na zdjęciu powyżej). Ja nic nie widzę. Dlatego nasłuchuję.

 

 Kiedy u mnie włącza się węch? Gdy otwieram buteleczkę perfum, paczkę herbaty. Gdy do tramwaju wsiada włóczęga.

relaks

Nasz odbiór świata jest tak inny! A tak blisko siebie żyjemy! Niesamowite! 

 

Poniżej jest rysunek, który przygotowałam na podstawie książki Cesara Millan „Jak uszczęśliwić psa”. Hierarchia doświadczania zmysłami jest inna u psa i inna u człowieka. Dla nas najważniejszy jest wzrok (patrzę i widzę) i dotyk (dotknę, pogłaszczę). A u psa na pierwszym miejscu jest węch (wciągam zapachy) i wzrok (patrzę i widzę).

 

węch

Test

Co robimy gdy podchodzi do nas obcy pies? Tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa. 
a) głaszczemy
b) dajemy się obwąchać
c) mówimy słodkim głosem 
d) pochylamy się nad psem

Nauczyłam Zulusa i Dario, że w windzie siedzą i patrzą na mnie. Ktoś zapyta po co? Nie raz widziałam konsternację na twarzy współpasażera w windzie, gdy pies go obwąchiwał. Moje psy były ciekawe, kto z nami jedzie. Ale ludzie często tego nie rozumieli.

Jak pies poznaje świat

© 2017 Newskit. All Rights Reserved.Design & Development by Joomshaper

Szukaj