Migawki

Garść ciekawostek z Holandii

matka i córka

Wyjechałam z Agatą na tzw. babski wyjazd. Przywiozłam ze sobą ser dojrzewający trzy lata i garść ciekawostek. Zapraszam na wycieczkę do Holandii (Nederland).

SERY

Sery, sery, sery. Ściana serów. Przepysznych, dojrzewających serów. Holenderski ser (kaas), który leży na półkach w hipermarkecie, to ser dojrzewający rok. W sklepie specjalistycznym leżą sery dojrzewające dwa a nawet trzy lata (jaar). Trzyletnie sery są twarde, nie da się ich ukroić nożem. Gouda w Holandii (Nederland) smakuje inaczej niż nasz ser (kaas). Ma głębię smaku. Sery, co widać na zdjęciu u góry nie muszą leżeć w lodówce.

ser holenderski
Holandia

PIES

Pies jest mile widziany w sklepach. Znaczki na drzwiach galerii wyglądają inaczej niż w Polsce. 

P.S. Chociaż już czasami można trafić i w Polsce na galerię handlową, do której można wejść ze swoim pupilem. 

pies
holandia

OSOBY STARSZE

W Holandii na ulicach widać wiele starszych osób. Spędzają czas w kawiarniach, rozmawiają, chodzą po sklepach. Bardzo dużo osób porusza się elektrycznym wózkiem. Na drzwiach do galerii (zdjęcie powyżej) jest znak - można się poruszać wózkiem z prędkością do 5 km / godzinę. Na zdjęciu poniżej znajduje się blok. Nie jest to dom opieki. Jest to miejsce, gdzie samodzielnie mieszkają osoby starsze - w małych mieszkaniach. Wszyscy razem. Z udogodnieniami ułatwiającymi życie.   

senior
holandia
holandia21.jpg
holandia201.jpg

SAMOCHÓD

Autostrady są bezpłatne. Holendrzy nie przestrzegają przepisów z ograniczeniem prędkości. Uliczki w poblizu zamieszkałych osiedli co kilkaset metrów są zwężane. Jeden samochód musi ustąpić pierwszeństwa drugiemu. 

holandia9.jpg
holandia10.jpg

 POTOP

Holandii zagraża morze. Dlatego mieszkańcy tego kraju tworzą różnego typu zabezpieczenia, mają przepompownie wody i wielką tamę, która odgradza kraj od morza. Najniższy punkt w Holandii znajduje się na poziomie 6,74 metra poniżej poziomu morza (w Polsce 1,8 m.p.p.m.). 

 

W roku 1956 na skutek wystąpienia kilku zdarzeń jednocześnie, Holandię zalała woda. Na zdjęciu znajduje się zabezpieczająca tama, żeby podobna historia nie miała już miejsca.

Jak to było - ciekawie opisany potop w Holandii, z historycznymi zdjęciami. 

holandia15.jpg

i jeszcze kilka zdjęć z Holandii.

samochód
Wiatrak
woda
port
ryby
Holandia
© 2017 Newskit. All Rights Reserved.Design & Development by Joomshaper

Szukaj