Szczęście

Lekcja szczęścia według Srikumar Rao

szczęście

Czy mieliście takie sytuacje, które w pierwszej chwili były dla Was przykre, byliście wściekli na przeciwność losu, a potem się okazało, że wyszło Wam to na dobre? Ja tak.   


Srikumar Rao jest profesorem Columbia University. Uważa, że to my sami mamy wybór na to, w jaki sposób odbierzemy dane zdarzenie.

Kilka razy byłam wściekła, gdy jakiś samochód wjechał mi nagle pod koła, a potem pogrzał dalej. A jeżeli kierowca własnie się dowiedział, że jego dziecko umiera w szpitalu? Czy byłabym dalej wściekła? Nie. Jedynie bym mu współczuła. No to po co się wkurzam? Przecież ja sama decyduję, czy w tym momencie się wścieknę, czy zrozumiem drugą stronę. 

Pod wpływem jakiegoś wydarzenia możemy popaść w przygnębienie, w depresję. Ale możemy spojrzeć na to z innej strony - jak na szansę. Na przykład wypowiedzenie z pracy. Jest to na pewno trudna sytuacja. Ale może dzięki czyjejś decyzji uwolnimy się od stresującego szefa? Od nudnej roboty? Bo samemu nie bylibyśmy w stanie zdecydować, że odchodzimy z pracy?

Srikumar Rao nie chodzi o pozytywne myślenie. Chodzi mu o zrozumienie sytuacji.

Dario miał wypadek. W momencie, gdy zaczął ładnie pracować na zajęciach z obedience. W momencie, gdy nauczył się przytulać i zostawać sam w domu. Gwałtowanie zostały przerwane nasze wspólne przygody i przeżycia. Mogłabym wpaść w furię, we wściekłość. Na kierowcę, na przeciwności losu. Tylko po co? Czy to by coś zmieniło? Nic. Byłoby mi jedynie trudniej w życiu.  

Urodziła się Agata. Zespół Downa. Niepełnosprawność. Niepewność jutra. Mogłabym być wściekła. Mogłabym popaść w depresję - bo dlaczego dotknęło to właśnie mnie? Czy żal do wszystkiego zmieniłby to, co już się zdarzyło? Nie. A byłoby mi trudniej żyć, cieszyć się sukcesami Agaty. I zdecydowanie trudniej byłoby mi wychować Agatę na taką wesołą, pewną siebie i rezolutną dziewczynę.

I na pewno nie byłabym szczęśliwa. 

© 2017 Newskit. All Rights Reserved.Design & Development by Joomshaper

Szukaj