Zespół Downa

Jak odwrażliwiałam Agatę na głośne dźwięki

Gdy Agata była małą dziewczynką i słyszała głośne dźwięki, zatykała uszy, chowała się, uciekała. Być może takie dźwięki ją męczyły. Może się ich bała? Dziś pójdzie na koncert i do teatru. Bez lęku, bez stresu. 

Specjaliści mi mówili, że dzieci z zespołem Downa tak mają. Są nadwrażliwe na hałas. Jakaś rada? Żadnej.

Stosowaliśmy metodę małych kroczków.

W teatrze, gdy Agata zatykała uszy i chciała uciekać, wychodziliśmy z sali. Ale nie szliśmy do domu. Uczestniczyliśmy dalej w przedstawieniu, ale po drugiej stronie drzwi. Dochodziły do nas przytłumione dźwięki. Potem siadaliśmy w ostatnim rzędzie. Mówiliśmy: zostaniemy tu, daleko od hałasu. Tonem spokojnym, ale stanowczym. Posłuchaj co słyszysz. Jak myślisz co się dzieje? W miarę postępów siadaliśmy coraz bliżej sceny.

W Teatrze Leśnym byliśmy na koncercie osób z niepełnosprawnością. Zespół wybijał afrykańskie rytmy. Agata zatkała uszy i schowała się pod ławkę. Wyciągnęłam ją i posadziłam sobie na kolanach. Zaczęła się wyrywać. Chciała znów wejść pod ławkę. Powiedziałam: poczekaj, posłuchaj. Słyszysz te bębny? To małpki grają. Wołają wszystkich na spotkanie do lasu. Słyszysz? Teraz słonie biegną na spotkanie. O! wąż syczy. Też chciałby wziąć udział w zabawie. A teraz? Co to może być? Jak myślisz? Ptaki tańczą i się cieszą. Teraz wszyscy się cieszą, grają, tańczą i śpiewają.

Kojarzyłam dźwięk z czymś znanym Agacie. Mówiłam, że te dźwięki coś znaczą. Oswajałam ją z dźwiękami.

Agata zaczęła mnie słuchać, przestała się wyrywać. Napięcie w jej ciele ustąpiło. Zaczęła wykazywać zainteresowanie.

Na koniec koncertu Agata tańczyła przy głośniku. Tańczyła przy tak głośnej muzyce, że aż mi było nieprzyjemnie. Na niej muzyka, która dobywała się z dużego pudła nie robiła już żadnego wrażenia.

W związku z tym mam pytanie, czy w grę wchodziła nadwrażliwość na dźwięki, czy po prostu strach przed głośnym dźwiękiem? Wydaje mi się, że jednak w grę wchodzi ta druga przyczyna. Gdybym nie oswiła Agacie głośnych dźwięków, dalej by się ich bała.

Podobne Artykuły

001 Jak oni widzą świat

Zastanawiałeś się kiedyś, jak osoba niew

Czasami trzeba inaczej spojrzeć na świat

Kiedy warto inaczej spojrzeć na świat i

Marzenia spełnić chcesz - czy na pewno w

Wydaje się, że niektórzy pstrykną palcam

Newsletter

Newsletter

Informacje bezpośrednio na Twoją skrzynkę pocztową. Bez spamu. Raz w tygodniu.

Ja i Facebook

Blog na Instagramie

Występ Agaty 2015

Tagi

Więc weź mnie za rękę, już czas

Linki dla Ciebie

Fundacja Ja też

R

 Fundacja z Gdańska, wspiera rozwój osób z zespołem Downa.

© 2017 Newskit. All Rights Reserved.Design & Development by Joomshaper

Szukaj