Życie

Zabójczy efekt pierwszego wrażenia

pierwsze wrażenie

Pierwsze wrażenie jest piorunujące - działa w ułamku sekundy. Jest też trwałe – trudno je zmienić. Tworzy się w podświadomości – nie mamy na nie wpływu. Wiem co zrobić, żebyśmy wypadli w oczach tej drugiej osoby tak jak chcemy. 

1/10 sekundy to czas, który decyduje, czy ten drugi/ta druga umówi się z nami na randkę.

1/10 sekundy to czas, w którym pracownik kadr wyrobi sobie o nas opinię jako o kandydacie do pracy.  

1/10 sekundy to czas, w którym urzędniczka urzędu skarbowego postanowi jak nas potraktować. 

Patrzymy na nową osobę i KLIK! Już wiemy, czy ta osoba nam się podoba, czy też nie. A potem działa efekt tzw. aureoli. Nie, nie stajemy się świętymi. Oceniliśmy kogoś w ułamku sekundy, a potem nasza podświadomość wybiera z zachowania i wyglądu tej osoby, te elementy, które potwierdzą tylko nasze pierwsze wrażenie. Bo przecież nie możemy się mylić

Skoro pierwsze wrażenie jest takie ważne, to co robimy, żeby powaliło na nogi tę drugą stronę i żebyśmy wypadli tak jak chcemy? Jest na to kilka sposobów. 

 

  1. UBIÓR

Ubieramy się odpowiednio do sytuacji. Wykładowca na uczelni nie pójdzie w swetrze na wykład. Przecież zależy mu na autorytecie u studentów. Eleganckie ubranie = wiedza, władza.

Ubieramy się też w zależności jaki efekt chcemy uzyskać. Do pani z urzędu skarbowego możemy pójść bardzo elegancko ubrani, wyzywająco, ale lepszym wyborem będzie ubranie się podobnie jak ta pani. Jesteśmy tak skonstruowani, że lubimy tych, którzy są do nas podobni. 


  1. POSTAWA CIAŁA

Pan Franek chodzi lekko przygarbiony. Gdy otwiera drzwi do pokoju urzędnika skarbowego przyjmuje pozycję uległą - jest pochylony do przodu, nawet zgięty w pół. Ociera dłoń o drugą dłoń. Wzrok ma niepewny. Nie uśmiecha się, ponieważ stresuje się i zaciska mięśnie twarzy.

Pan Marek chodzi sprężystym krokiem. Gdy otwiera drzwi do pokoju urzędnika skarbowego jest wyprostowany, pewny siebie, ale nie arogancki. Ręce trzyma swobodnie. Patrzy pewnym, ale nie wyzywającym wzrokiem przed siebie. Uśmiecha się. 

 Pytanie: 

Który pan przejawia lepszą postawę ciała, która pomoże mu w życiu załatwić wiele spraw? 


  1. UŚMIECH

Uśmiech na twarzy i miłe spojrzenie to moim zdaniem podstawa. Wielu Polaków ma skwaszone miny. Uśmiech sprawia, że wyglądamy przyjaźnie. No, może za wyjątkiem Jokera z Batmana. 


  1. UŚCISK DŁONI

Czasami się zdarza, że ktoś ściskając moją dłoń muśnie ją palcami albo uściśnie uściskiem "śniętej ryby". Taka ręka jest wiotka i od razu nasuwa mi się skojarzenie, że osoba taka ma słaby charakter. 

Ściskamy dłoń pewnym ruchem, ale też nie za mocnym, żeby druga strona nie poczuła się jakby miała rękę w imadle.  

 

 Punkt 2, 3 i 4 wpływa na naszą energię, jaką będziemy emanować. A ona jest niezmiernie ważna w odbiorze drugiego człowieka. 

 Mowa ciała - 80 % informacji czerpiemy nie z tego, co ktoś powiedział, ale z tego co pokazuje swoim ciałem. Mowa ciała ma wpływ na naszą ocenę w kolejnych minutach znajomości.

 

Źródło zdjęcia: Fotolia.pl

Ja i Facebook

Blog na Instagramie

Newsletter

Newsletter

Informacje bezpośrednio na Twoją skrzynkę pocztową. Bez spamu. Raz w tygodniu.
© 2017 Newskit. All Rights Reserved.Design & Development by Joomshaper

Szukaj