Życie

Jak rozmawia lewopółkulowiec z prawopółkulowcem

Jak rozmawiać

Dlaczego ludzie mają problemy w komunikacji między sobą? Bo mężczyźni są z Marsa, a kobiety z Wenus?  Bo jedni mają wyższe wykształcenie, a inni podstawowe? Bo jedni są nastawieni na pracę, a inni na rodzinę? 

 

Ostatnio dokonałam odkrycia. Chodzi o dominację jednej z naszych półkul mózgowych.

 

Różne nasze części mózgu są odpowiedzialne za przetwarzanie różnych informacji.Mamy dwie półkule w mózgu: lewą i prawą. Badania dowodzą, że każda z naszych półkul odpowiada za inne rzeczy. Żeby łatwiej było zrozumieć jak to działa, przygotowałam ręcznie dla was grafikę. 

półkule mózgu

Jakie to ma przełożenie na naszą komunikację?

Brałam udział ostatnio w ciekawym ćwiczeniu. Osoba z sali (prawopółkulowiec) miała stanąć przed nami, skupić się i w ciągu 40 sekund wyjaśnić nam co to jest smok wawelski. Brzmiało to tak: Jest to zielony potwór, z wielkimi zębiskami, śmierdzi mu z paszczy. Mieszka w jamie. Ale warto zrobić sobie z nim zdjęcie, bo jest to unikatowe stworzenie. Nigdzie indziej takiego smoka nie znajdziecie. I tak przez 40 sekund. Takie samo zadanie miał lewopółkulowiec (nie słyszał wcześniej wypowiedzi poprzedniej osoby). Stanął przed nami, zaczerpnął powietrza i powiedział

 

Jest to coś czego nie ma.      I... skończył mówić. 

 

Ja już wcześniej wiedziałam, że nasze półkule w mózgu odpowiadają za coś innego. Ale na tym przykładzie uświadomiłam sobie, jaki to ma ogromny wpływ na spostrzeganie świata, na sposób rozwiązywania zadań!

 

I życie stało się prostsze :-). Jeżeli np. żona, która jest prawopółkulowcem opowiada mężowi, który jest lewopółkulowcem o swoich kwiatkach na balkonie, zachwyca się ich delikatnością i kolorem, a mąż odpowie: no, tak, ładne, to znaczy, że dużo powiedział w temacie i żona nie musi czuć się urażona jego brakiem zainteresowania. :-)

 

Jeszcze dodatkowe ciekawostki:

W tym ćwiczeniu był wprowadzony element stresu, ponieważ podczas stresu przejmuje nad nami kontrolę dominująca półkula. 

Poziom współdziałania obu półkul może być wyrównany. U mnie po zrobieniu testu okazało się, że nie mam dominującej półkuli. Teoretycznie powinnam dogadać się z każdym. Uff. Ulżyło mi. 

Można też nauczyć się mocniej wykorzystywać słabszą półkulę. Na przykład wykładowca na uniwersytecie wykorzystuje swoją lewą półkulę na konferencjach i przy pisaniu artykułów. Ale musi pobudzić swoją prawą półkulę, żeby zajęcia, które prowadzi dla studentów zainteresowały słuchaczy. Bo jeżeli podczas wykładu wykorzysta jedynie swoją lewą półkulę, to studenci zasną. 

Podobne Artykuły

Piękno jest w każdym z nas

Piękno jest w każdym z nas - to projekt

Jak zniewolić dziecko z zespołem Downa

Bardzo prosto. Metoda jest szybka i skut

001 Jak oni widzą świat

Zastanawiałeś się kiedyś, jak osoba niew

Ja i Facebook

Blog na Instagramie

Newsletter

Newsletter

Informacje bezpośrednio na Twoją skrzynkę pocztową. Bez spamu. Raz w tygodniu.
© 2017 Newskit. All Rights Reserved.Design & Development by Joomshaper

Szukaj