Życie

Czego nauczył mnie Ken Robinson o kreatywności

ken robinson

Boicie się popełnić błąd? To błąd! Bo gubicie swoją kreatywność! 

Ken Robinson guru od kreatywności powiedział na jednym ze swoich wykładów: Kreatywność jest w tej chwili tak istotna jak czytanie i pisanie.  Dwie amerykańskie organizacje Partnerstwo na rzecz Umiejętności XXI Wieku i Narodowa Rada ds. Studiów Społecznych wymieniły całą listę kompetencji XXI. Dwa pierwsze miejsca zajmują:

kreatywność i innowacyjność,

krytyczne myślenie i rozwiązywanie problemów.

Wiecie co to jest kreatywność? Znalazłam trzy ciekawe definicje.

Kreatywność to proces tworzenia nowych, wartościowych pomysłów.

Ken Robinson  

Kreatywność to pozwolenie sobie na popełnianie błędów, sztuką zaś to wiedzieć przy których błędach pozostać.

Scott Adams

Kreatywność, to wymyślanie,  eksperymentowanie, ryzykowanie, łamanie zasad, popełnianie błędów i dobra zabawa.

Mary Lou Cook

 

Zwróćcie  uwagę, że w tych definicjach występuje jedna bardzo ważna rzeczPopełnianie błędów! Jeśli nie jesteśmy gotowi na to, że się pomylimy, nigdy nie będziemy wymyślać nic oryginalnego (znów Ken Robinson). Przecież Thomas Edison miał ponad 1000 nieudanych wynalazków, zanim wymyślił żarówkę.  Walt Disney został wyrzucony z gazety, z powodu braku wyobraźni! Einstein również nie od razu stworzył swoje teorie. Ci ludzie ponosili życiowe porażki, ale nie bali się niepowodzeń. Byli otwarci na nowe pomysły. Uczyli się na swoich błędach.

Niestety nie wszyscy jesteśmy tacy jak Walt Disney, Mark Zuckerberg, Steve Jobs.  

Dlaczego? Bo zgubiliśmy gdzieś naszą kreatywność. Pamiętacie swoje pomysły z dzieciństwa? Pamiętacie pomysły swoich dzieci? Szalone, głupie, pełne inspiracji, pełne fantazji.

U. Le. Guin autorka książek science fiction powiedziała: Kreatywny dorosły, to dziecko,  które przetrwało (The creative Adult ist the child who survived).

Tu znajdziesz link do wypowiedzi Kena Robinsona o tym, że szkoły zabijają kreatywność (nie tylko polskie szkoły mają taką tendencję).

Ale dobra wiadomość jest taka, że możemy na nowo obudzić naszą kreatywność. Przedstawiam cztery sprawdzone przeze mnie i bardzo skuteczne sposoby na pobudzenie naszej kreatywności.

Możemy również pomóc naszym dzieciom jej nie zgubić.

© 2017 Newskit. All Rights Reserved.Design & Development by Joomshaper

Szukaj