Życie

W jaki sposób możesz kontrolować postawy innych ludzi

wpływ na człowieka

Każdy z nas wywiera wpływ na innych. Jest to od nas niezależne. 

Są jednak techniki, które możemy wykorzystać, żeby osiągnąć zamierzony przez nas cel. 

Oj! Manipulacja? Trochę na pewno. Ale w zaproponowanych przeze mnie technikach nie widzę nic złego. 

 

Entuzjazm

Stosuję tę technikę na każdych moich zajęciach. Nie ma znaczenia, czy prowadzę wykład ze statystyki ze studentami, czy warsztaty dla młodzieży z Zespołem Downa. Entuzjazm jest podstawą żeby utrzymać uwagę słuchaczy.

Mogę mieć świetną prezentację, świetnie przygotowany plan zajęć, ale bez mojego entuzjazmu, uwaga odbiorców po chwili zgaśnie. Ja, jako prowadzący muszę rozpalić ogień zaintersowania wśród uczestników. Muszę przekazać im swoją energię i porwać ich za sobą.

 

Entuzjazm jest zaraźliwy, bardziej niż angina. 

 

Tak samo zarażliwy jest brak entuzjazmu. 

 

Wyobraź sobie, że bierzesz udział w wykładzie osoby, która mówi monotonnie, spogląda często w okno, jakby wolała być tam na zewnątrz, niż na sali, stoi bez ruchu i ma kamienny wyraz twarzy? Brrr, po takich zajęciach człowiek wychodzi znudzony, zmęczony i z takim samym kamiennym wyrazem twarzy, jak prowadzący. 

 

A co się z Tobą dzieje, gdy wchodzisz do sklepu, a tam przy ladzie siedzi markotny KTOŚ, kogo posadzono w sklepie za karę i patrzy na Ciebie obojętnym, często zbolałym wzrokiem? Kupujesz, czy wychodzisz? Jeżeli odpowiesz, że kupujesz, to miałeś na pewno na myśli bułki, masło, albo coś podobnego. Na pewno nie sprzęt AGD albo ubrania. 

Jeżeli chcesz kogoś przekonać do czegoś (np. do wysłuchania Twojego wykładu, kupienia koszuli), to musisz rozbudzić w SOBIE entuzjazm. 

 

wpływ

 

 

Komplementy

Lubisz, gdy ktoś Ciebie za coś pochwali albo doceni Twoje starania?

Ja bardzo. Ale pod warunkiem, że komplement jest szczery. 

Człowiek, a więc również i Ty i Ja lubi karmić swoje ego. Lubimy poprawiać swoją samoocenę. Lubimy też osoby, które nam w tym pomagają. 

I to jest właśnie to! 

 

Szczery komplement działa cuda. 

 

Ja lubię kogoś pochwalić. Zdecydowanie wolę takie podejście niż krytykowanie. Według mnie człowiek, który kogoś innego krytykuje, to robi to po to, żeby samemu podnieść swoje ego i lepiej się poczuć. Ja nie potrzebuję takich dopalaczy swojego własnego "ja". 

 

Jeżeli nasza sekretarka upięła tak włosy, że wygląda rewelacyjnie, to jej to powiem. Jeżeli któreś moje dziecko podejmie trudną dla niego, ale moim zdaniem właściwą decyzję, to pochwalę. Jeżeli sąsiada suczka zachowuje się jak prawdziwa dama, to mu to powiem.

 

Ale nie szukam komplementów na siłę. Fałszywy komplement zawsze będzie brzmiał fałszywie. 

 

Nikt za komplement się na mnie nie obraził. Nikt się na mnie nie boczy. Wręcz przeciwnie, mam wrażenie, że relacje są lepsze. Dlatego nie bójmy się kogoś pochwalić!

 

A poniżej ściąga - zebrane komplementy z filmów. 

100 komplementów z filmów

 

 

Wiara, że 

 

druga osoba Ciebie lubi.

Jeżeli kogoś nie znasz, a musisz podejść  do tej osoby i coś z nią załatwić, albo podoba Ci się mężczyzna/kobieta i chcesz ją poznać, to pamiętaj o tej zasadzie. 

Jeżeli będziesz podchodzić do drugiej osoby, z nastawieniem, że Ciebie lubi, poczujesz wewntrzny luz i nie będziesz spięty. Przy takim podejściu łatwiej będziesz znajdować słowa w rozmowie, twój uśmiech będzie naturalny, oczy będą skupione na rozmówcy. 

A wtedy, sukces w rozmowie gwarantowany :-) 

 

To na tyle na dziś. 

 

Do zobaczenia! 

Olga Komorowska 

© 2017 Newskit. All Rights Reserved.Design & Development by Joomshaper

Szukaj