Podróż samochodem do Chorwacji

0
18
Rate this post

Droga w Chorwacji

Ostatnimi czasy Chorwacja stała się bardzo popularnym miejscem na spędzenie wakacji, ciągnie tam zwłaszcza naszych rodaków. Z tego względu, że bilety lotnicze do Chorwacji są bardzo drogie, większość z nas decyduje się na podróż samochodem. Oto 2 propozycje tras, którymi można pojechać do tego pięknego kraju.

Pierwsza z tras, prowadzi przez Czechy, Austrię i Słowenię. Wówczas mijamy miasta, kolejno: Brno, Wiedeń, Graz, Maribor i Ptuj. W Chorwacji można pojechać w stronę Zagrzebia, a stamtąd kierować się już w stronę obranego przez nas celu.

Drugą trasą, którą możemy dotrzeć do Chorwacji jest droga przez Niemcy, a następnie przez Czechy, Austrię i Słowenię. Wówczas większość czasu podróżujemy autostradami i mijamy takie miasta, jak: Lübben, następnie Drezno, w którym skręcamy w stronę Czech i kierujemy się na Pragę, Brno i dalej, jak w pierwszej trasie. Można też jechać dalej na południe przez Bawarię i dalej do Austrii, ale nie jest to często wybierana przez kierowców trasa.

Przepisy drogowe w Chorwacji

Gdy już dotrzemy do celu, nie pozwólmy, by mandat zepsuł nasze wymarzone wakacje. Oto kilka praktycznych porad na temat przepisów drogowych w Chorwacji:

Przede wszystkim musimy posiadać dowód rejestracyjny pojazdu i OC. Na wyposażeniu auta powinny znaleźć się również kamizelki odblaskowe, trójkąt ostrzegawczy i apteczka. Pamiętajmy też o zapinaniu pasów bezpieczeństwa, w przeciwnym wypadku grozi nam mandat.

Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi – 0,0 promila.

Ograniczenia prędkości w Chorwacji prezentują się następująco:

do 130 km/godz. ? autostrady
do 110 km/godz. ? drogi szybkiego ruchu
do 90 km/godz. ? pozostałe drogi
do 50 km/godz. ? teren zabudowany
do 40 km/godz. ? dla pojazdów holujących drugi pojazd

Pamiętajmy, że w Chorwacji autostrady są płatne ? cena zależy od rodzaju pojazdu i odcinka trasy.