Transport ponadnormatywny

0
25
Rate this post

Transport ponadnormatywny

Wielu osobom niezwiązanym z przemysłem szeroko pojętego transportu pojęcie transport ponadnormatywny nie do końca coś mówi. Jest to nic innego jak transport ponadgabarytowy. Takim określeniem opisuje się przewóz ładunków, które przekraczają dopuszczone przez prawo drogowe normy pod kątem wymiarów i wagi. Do transportu tak niestandardowych ładunków potrzebne jest specjalne przygotowanie. Przed wyruszeniem w trasę należy uwzględnić nie tylko przepisy nałożone przez ustawodawcę ale również opracować cały plan logistyczny ponieważ konsekwencje spowodowane niedopilnowaniem mogą okazać się bardzo kosztowne dla przewoźnika.
Zazwyczaj transport ponadnormatywny zaczyna się gdy pojazd wraz z towarem przewyższa szesnaście i pół metra całkowitej długości, dwa i pół metra szerokości, cztery metry wysokości oraz czterdzieści dwie tony ciężaru całkowitego wliczając w to wagę kierowcy i paliwa w zbiorniku.
Towarami zaliczającymi się do tych niestandardowych zazwyczaj są różnego rodzaju elementy konstrukcyjne, zbiorniki, maszyny budowane czy czy urządzenia przemysłowe.
Prawo o ruchu drogowym przewiduje siedem rodzajów zezwoleń, które są zależne od przekroczenia norm odnoszących się do rozmiaru, masy i nacisku osi w pojazdach. Dokument ten jest obowiązkowy jeśli chcemy uskuteczniać transport ponadnormatywny.