Atrakcje chorwackiej miejscowości Privlaka

0
26
Rate this post

Privlaka to idylliczna, nadmorska wioska znajdująca się 20km od starożytnego miasta Zadar w Chorwacji. Otoczona Morzem Adriatyckim z trzech stron, posiada piaszczyste plaże, dookoła których rosną sosny i palmy, i oferuje wspaniałe widoki na pobliskie wyspy Vir i Pag, jak również te położone w kanale Zadar.

Spacer wieczorem promenadą na pewno będzie zapierającym dech w piersiach przeżyciem, zachody słońca są tu bowiem niezwykle malownicze. Wzdłuż jednej części plaży znajduje się błotne, geotermalne spa wykorzystywane do leczenia chorób reumatycznych i skórnych. Główny port w centrum miasta jest gospodarzem dużego letniego festiwalu muzycznego. W niektóre weekendy organizowane są mniejsze imprezy muzyczne, takie jak „Noc Rybacka” i Festiwal KLAPA.

Miejscowość posiada kilka wysokiej jakości restauracji i kawiarni, a apartamenty w Privlace są najczęściej wybieraną formą zakwaterowania. Liczne targowiska oferują szeroką gamę produktów, a dojazd na zakupy w Zadarze zajmie tylko 15 minut jazdy samochodem.

Malownicze i spokojne, ale położona niedaleko od wszystkich głównych autostrad oraz atrakcji turystycznych, Privlaka to idealne miejsce na relaks i letnie wakacje. Miejsce to jest znane dzięki ludziom, którzy wydobywają piasek z morza, zwanych sabunjari. To oni byli tymi, którzy odbudowali „Białe Miasto” – Zadar po II wojnie światowej, która pozostawiła głęboki ślad w życiu mieszkańców Privlaki.

Kryształowy piasek to nie tylko symbol, ale również największa atrakcja tego miejsca. Piękne plaże, w połączeniu z ciepłym i czystym morzem, są najlepszym zaproszeniem dla turystów, więc Privlaka jest często odwiedzana przez rodziny z dziećmi. Poza turystyką rodzinną jest to również odpowiedni cel dla turystyki medycznej.

Jeśli jesteś fanem atrakcji kulturalnych, możesz odwiedzić romański kościół św. Vida z XIV wieku i kościół parafialny św. Marii – jeden z najwspanialszych przykładów architektury neoklasycznej. Jeżeli jednak preferujesz aktywny wypoczynek, masz do dyspozycji atrakcyjny szlak rowerowy, jest tu także dostępne dobrze wyposażone centrum sportów wodnych znajdujące się tuż obok ośrodka turystycznego Sabunike.

Nie można też przegapić zabawy w Privlace – kluczowej imprezy letniej czyli tradycyjnego festiwalu „Privlacka Noc” odbywającego się 4 sierpnia. Dzięki ciekawemu programowi kulturalnemu, który zawiera występy znanych muzyków oraz bogatej degustacji, festiwal stał się rozpoznawalny w szerokich kręgach.

Jeśli chcesz wziąć udział w wydarzeniach kulturalnych, warto zobaczyć występy KUD „Privlaka” czy też chór kobiecy „Libar”. Można doświadczyć tu prawdziwej atmosfery Dalmacji, w tym miejscu będącym jak róża pustyni, stworzonym z piasku, zapachu morza i ludowych pieśni.