Ta magiczna Toskania…

0
16
Rate this post

Toskania jest jednym z najpopularniejszych regionów we Włoszech, miejscem, które upodobali sobie artyści, pisarze i wpływowi ludzie z całego świata. Najpiękniejszy ten region jest w miesiącach letnich, gdy ostre słonce wydobywa z ziemi wszelkie kolory. To właśnie nimi zachwycała się Frances Mayes w książce „Pod słońcem Toskanii”, którą zresztą zekranizowano. Czy jednak wiesz, że Toskania ma także swoje sekrety i smaczki, o których nie dowiesz się z powieści, filmów oraz standardowych przewodników?

Kraina smaku i wina

Toskania, szczególnie w porze późnego lata i wczesnej jesieni to idealne miejsce dla każdego smakosza. Festiwale wina, sera, święta lokalnych patronów wsi i miasteczek – to wszystko okazje, by spróbować miejscowych przysmaków. Jeśli chodzi o desery, to niezapomniany smak mają lody i granita (mrożona woda z dodatkiem syropu smakowego). Inną kwestią są wina, które w Toskanii produkuje się w naprawdę dużych ilościach. Wielbiciele mocniejszych trunków powinni spróbować miejscowych nalewek, najsłynniejsza to limoncello – cytrynówka. Jednym z bardziej osobliwych zwyczajów, obowiązujących w tym regionie jest poszukiwanie trufli. Jeśli chcielibyśmy spróbować tych grzybów, a wcześniej samemu je zebrać – wiele gospodarstw organizuje płatne szukanie dla turystów.

Plaże

Dla osób, wybierających się do Toskanii głównie w celu plażowania, kraina ta okazać się może nieco zaskakująca, ponieważ… plaże bywają bardzo odmienne, i to nawet te położone blisko siebie. Jedne są kamieniste, inne piaszczyste, jeszcze inne pokrywa drobny żwirek. Warto więc nie tylko pamiętać o macie do leżenia, ale także odpowiednim, gumowym obuwiu, bo plaże skaliste są niezwykle urokliwe i mogą nam dostarczyć więcej przyjemności, niż smażenie się na piasku. Najmodniejszą plażą jest ta w Castglion della Pescaia – wypoczywają tam zarówno zwykli śmiertelnicy, jak i bogacze oraz celebryci. Pamiętajmy, że we Włoszech część plaży jest prywatna, a za korzystanie z nich się płaci.

Zimą – narty…

Choć Toskania raczej mało komu się kojarzy z wypadem na narty, bez problemu można tu także poszusować. Najlepiej wybrać się na północ tego regionu, do Monte Amiata, gdzie jest jeden z większych ośrodków narciarskich, a zimą trwa ciekawy festiwal. Oprócz ładnych widoków możemy liczyć na słońce- mocniejsze i jaśniejsze niż u nas. Inną opcją jest Abetone – na chętnych czeka tam przeszło 50 kilometrów tras narciarskich oraz snowboardowych.

Miasta i miasteczka

Na każdym kroku w Toskanii czuć historię. Dlatego też wakacje w Toskanii to gratka dla każdego miłośnika sztuki, kultury i historii. Do wartych obejrzenia zaliczyć można Arezzo, Florencję, Siennę, Lucca, Pizę. Ale niemal każde miasteczko ma w sobie coś urokliwego. Nie jest trudno znaleźć hotel, którego budynek ma co najmniej kilka stuleci. Wszędzie także natknąć się można na pozostałości cywilizacji antycznej, najpierw Etrusków, ludu od którego Toskania wzięła swą nazwę, a później Cesarstwa Rzymskiego