MASYW ŚLĘŻY

0
16
Rate this post

Masyw ten wyrasta ponad równiny Niziny Śląskiej i zalicza się, do gór niskich. Najwyższy szczyt tego masywu Góra Ślęża wyrasta na 718 metrów n.p.m.. była to święta góra plemienia Ślężan, gdzie te słowiańskie plemiona oddawały cześć bogu Słońcu. Świadczą o tym zachowane do dziś kamienne wały kultowe szerokie nawet na 5 metrów, które najprawdopodobniej ogradzały miejsca święte? dziś na Ślęży jest schronisko turystyczne, kościółek Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny i maszt stacji radiowo-telewizyjnej.
W okolicy znajduje się więcej miejsc i posągów dawnego kultu słońca?na zboczach Ślęży i w okolicach miejscowości Sobótka usytuowane są monumentalne posągi nazwane już współcześnie Mnichem, Niedźwiedziem, Panną z Rybą, Dzikiem i Grzybem. Wszystkie mają znak ukośnego krzyża, wiążącego je właśnie z kultem słońca.
Zabytki archeologiczne i specyficzne warunki przyrodnicze spowodowały utworzenie w tych okolicach kilka rezerwatów przyrodniczych (Radunia, Góra Ślęża, Łąka Sulistrowicka) i archeologicznego w Będkowicach, gdzie znajduje się dobrze zachowane stare grodzisko i średniowieczne kurhany?