BESKID ŚLĄSKI

0
16
Rate this post

Beskid Śląski jest najbardziej na zachód położonym pasmem Beskidów Zachodnich. Najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego nazywa się Skrzyczne i wznosi się na 1257 m n.p.m. i jest bardzo atrakcyjnym miejscem dla narciarzy gdyż są tu wspaniałe trasy narciarskie.
Pasmo Baraniej Góry, (z której wypływa Królowa Polskich Rzek ?Wisła),Czantorii i Stożka są najciekawsze pod względem krajobrazowym. Jest tam mnóstwo źródeł potoków, które dają następnie początek większym rzekom( Wisłą, Olza, Soła).Idąc oznakowanym szlakiem można dojść do źródeł Czarnej i Białej Wisełki?obie rzeczki opływają górę Przysłop i niedaleko miejscowości Czarne łączą się w Wisłę. Dolina Białej Wisełki uważana jest za jedną z najbardziej urokliwych miejsc w Beskidzie Śląskim.
Potoki, źródliska i rosnące tam wiekowe świerki, jawory i jodły są chronione przez utworzone do tych celów rezerwaty ?Wisła? i ?Barania Góra?.
Beskid Mały wygląda jak wyspa, która wystaje nad niżej położonym obszarem Pogórza Śląskiego i kotliny Żywieckiej. Przez to pasmo przepływa Soła dzieląc je na dwie części. Na rzece zbudowano dwie zapory wodne, wskutek czego powstało Jezioro Żywieckie i Międzybrodzkie, które wykorzystywane są obecnie do celów rekreacyjnych.