BESKID ZYWIECKI I MAKOWSKI

0
20
Rate this post

Beskid Żywiecki uważany za część Beskidu Wysokiego zachwyca zachowaną w dużej mierze pierwotną Puszczą Karpacką. Charakterystyczne są przepiękne gniazda górskie, rozległe widoki na wspaniałe hale o rozmaitych nazwach: Miziowa, Marszałkowa, Cudzichowa, Hala Rysianka i Cebula?wszystkie je można oglądać z jednego miejsca wchodząc na najwyższy szczyt masywu Pilska, który składa się z dwóch wierzchołków, z których jeden jest po stronie słowackiej a drugi (niższy) po stronie polskiej. Stoki Pilska porastają stare nawet trzystuletnie potężne lasy świerkowe objęte ochroną przez stworzenie rezerwatów ?Pilsko? i ?Pod Rysianką?.
Po północnej stronie, która została ukształtowana przez górskie lodowce, jest całe mnóstwo zapadlisk zasłanych rumoszem skalnym i nieduże kociołki polodowcowe tworzące stawy, z których najbardziej znany i urokliwy jest Mokry Stawek u podnóża Sokolicy.
Beskid Makowiecki natomiast nazywany jest też Średnim i położony jest na północ od Babiej Góry i tworzą go płaskie i szerokie grzbiety porośnięte lasami, między którymi rozłożyły się kolorowe plamy pól uprawnych.