Najciekawsze miasta Istrii

0
19
Rate this post

Półwysep Istria już od kilkudziesięciu lat jest jednym z atrakcyjniejszych miejsc wakacyjnych w Chorwacji. W ciągu ostatnich 10 lat większość hoteli została odnowiona, kempingi i kwatery prywatne, a także inne obiekty są zmodernizowane. Nie ma wątpliwości, że Istria przyciągnie turystę w nadchodzących kilku latach.

Poniżej krótka prezentacja najciekawszych nadmorskich miast Istrii, które warto odwiedzić.

Umag oferuje bardzo dobre hotele, z czego większość posiada rewelacyjne obiekty SPA. Stare miasto, nieco senne, jest naprawdę urocze i pozwala na leniwe spacerowanie pośród kamiennych uliczek. Jednak najlepszą rzeczą w Umag jest Camping Park Umag, zaliczany do pięciu najlepszych kempingów w Chorwacji.

Novigrad w ostatnich kilku latach znacznie zmodernizował obiekty turystyczne. Jest tu między innymi nowa marina i małe, przytulne lokale gastronomiczne. Warto obejrzeć zachód słońca z murów miejskich na miły przy lampce istryjskiego wina. Poza miastem znajdują się 3 kempingi: Sirena, Mareda i Kastanija.

Niewątpliwe do jednego z ciekawszych miast Istrii należy zaliczyć Porec. Z historią liczącą ponad dwa tysiące lat i starym miastem położonym na przepięknym półwyspie, Porec jest jednym z najważniejszych turystycznych miast na zachodnim wybrzeżu półwyspu Istria. Rzesze turystów decydują się na wakacje w Chorwacji właśnie tutaj lub w najbliższej okolic. Jest tu niezwykły kompleks budynków Bazyliki Eufrazjana, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Wokół Porecu znajduje się aż 6 kempingów: Lanterna (jeden z największych kempingów w Chorwacji), Bijela Uvala, Zelena Laguna, Materada i dwa kempingi dla nudystów Solaris i Ulika.

Na południe od Porecu można znaleźć liczne duże kompleksy hotelowe, takie jak np. Hotel Valamar Diament. Pierwszy hotel jaki powstał w Porecu, dawny hotel Riviera, który dziś nosi nazwę Palozzo (4- gwiazdkowy), został odnowiony. Położony jest w centrum starego miasta i oferuje wspaniałe widok na port i miasto.

Vrsar to stara rybacka osada, gdzie historyczna część miasta została wybudowana na tarasach rozciągających się od nabrzeża po zboczach wzgórz. Najpiękniejsze widoku rozciągają się z wieży kościoła.
Znajdują się tu 4 kempingi: Orsera, Porto Sole, Valkanela i obóz dla nudystów Koversada.

Rovinj jest jednym z najpiękniejszych miast w Chorwacji. Jego stare miasto pierwotnie znajdowało się na wyspie, która w XVIII wieku została połączona ze stałym lądem tworząc w ten sposób półwysep. Na szczycie wzgórza Starego Miasta znajduje się barokowy kościół św Eufemii, który trzeba zobaczyć.
Rovinj posiada stosunkowo wysoką liczbę hoteli, z czego ich główna część znajduje się na południe od centrum.
Dla wczasowiczów jest tu 8 kempingów do wyboru: Amarin, Polari, Porton Biondi, Valdiso, Vestar i dla nudystów Valalta – większe obozy, kempingi Mon Paradis i Ulika są znacznie mniejsze.

Fazana leży 30km na południe od Rovinj i jest „bramą” do Parku Narodowego Brijuni. Znajduje się tutaj popularny obóz Bi -Village oraz kemping Pineta.

8km na południe od Fazany zlokalizowane jest największe miasto Istrii – Pula. Pula to idealne miejsce na zakupy i zwiedzanie starożytnych obiektów – nie wolno przegapić wizyty w amfiteatrze (Arena Pula) i Forum w starej części miasta.
Główna część hoteli znajduje się w części miasta zwanej Verudela. Między Fazaną i Pulą jest kemping Puntizela, a po południowej stronie miasta, w kierunku miejscowości Medulin – Pomer i Stoja.
Medulin znajduje się niemal na końcu półwyspu Istria, jest to dawna wioska rybacka, która została przekształcona w popularną miejscowość turystyczną. Medulin ma piaszczystą plaże o długości 1km, co jest bardzo nietypowe i niespotykane w tej części Chorwacji.
Medulin posiada liczne hotele zlokalizowane wzdłuż wybrzeża i 9 kempingów.

Rabac znajduje się 55km od Medulin w kierunku Rijeki. Jest to bardzo ładny ośrodek wakacyjny położony w zatoce, gdzie można znaleźć kemping Oliva i kilka większych hoteli. W sezonie populacja „wzrasta” z prawie o 1000 %.